Nowe hulajnogi na ulicach Wrocławia

i

Autor: Krzysiek Staszkiewicz Nowe hulajnogi na ulicach Wrocławia

Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych już niedługo! Mają poprawić bezpieczeństwo

2019-06-07 18:58

We Wrocławiu panuje na nie prawdziwy szał! Hulajnogi elektryczne opanowały stolicę Dolnego Śląska. Jednak wraz z tymi elektrycznymi urządzeniami pojawiło się wiele obaw o bezpieczeństwo, bowiem przepisy zabraniały jazdy hulajnogami po ścieżkach rowerowych, a na chodnikach stwarzały duże zagrożenie dla pieszych. Idąc z duchem czasu Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o wprowadzeniu zmian w przepisach.

Zobacz WIDEO:

Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery - to najważniejsza zmiana, jaką przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Od dawna mówiło się bowiem o tym, że hulajnogi elektryczne stwarzają zagrożenie dla pieszych, a zgodnie z przepisami nie mogły się one poruszać po ścieżce rowerowej, bo według prawa były one pieszymi.

>>> Woda we wrocławskiej fosie miejskiej będzie czystsza! Naukowcy prowadzą badania jej jakości [AUDIO, ZDJĘCIA]

W piątek, 7 czerwca, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, poinformował o zmianach, jakie wprowadzi nowy projekt nowelizacji o tzw. Urządzeniach Transportu Osobistego. Użytkownicy hulajnóg będą mieli prawa i obowiązki takie, jak rowerzyści. W praktyce oznacza to, że na hulajnogach będzie można jeździć po ścieżkach rowerowych. Ministerstwo planuje jednak wprowadzić ograniczenie prędkości do 25 km/h.

Po jezdni hulajnogi będą mogły poruszać się wyłącznie na odcinkach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jeśli w pobliżu nie będzie infrastruktury rowerowej, a dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 30 km/h, hulajnogi mogą poruszać się po chodniku.

Termin wejścia w życie przepisów nie jest jeszcze znany. Projekt nowelizacji po zaakceptowaniu przez rząd poddany zostanie głosowaniom w Sejmie i Senacie.

Czytaj także: Świnki z Wrocławia stworzą drużynę piłkarską? Trwa zbiórka piłek! [WIDEO, AUDIO, ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO: