Nowy przedmiot na maturze 2023. Na ten moment czekało wielu uczniów! Kto będzie mógł go zdawać?

2023-01-24 18:37

Język ukraiński na maturze. Możliwość zdawania na maturze egzaminu z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego już wkrótce może wejść w życie. Na ten moment czekało bardzo wielu uczniów. Sprawdźcie szczegóły.

Nowy przedmiot na maturze 2023. Na ten moment czekało wielu uczniów! Kto będzie mógł go zdawać?

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Nowy przedmiot na maturze. Na ten moment czekało wielu uczniów! Kto będzie mógł go zdawać?

Język ukraiński na maturze

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, na maturze można zdawać: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Wkrótce może dołączyć do nich język ukraiński.

- Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym – czytamy w uzasadnieniu do projektów nowelizacji dwóch rozporządzeń ministerialnych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego i projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, od roku szkolnego 2025/2026 do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego mógłby przystąpić każdy maturzysta – zarówno obywatel Ukrainy, jak i Polak.

Wyjątek stanowiliby absolwenci szkół z językiem nauczania mniejszości narodowej ukraińskiej, którzy już teraz mają obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego.

Od kiedy język ukraiński na maturze?

Rok szkolny 2025/26 to pierwszy możliwy termin wprowadzenia matury z języka ukraińskiego, bowiem wcześniej Centralna Komisja Egzaminacyjna ma obowiązek opracowania i ogłoszenia informatora do egzaminu maturalnego z każdego przedmiotu. Musi to nastąpić nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny, czyli na dwa lata przed terminem przeprowadzenia tego egzaminu po raz pierwszy. Dodatkowo konieczne będzie przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów w zakresie egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu oraz przygotowanie materiałów egzaminacyjnych.

Projektowane nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 r., aby Centralna Komisja Egzaminacyjna mogła zdążyć na czas.

Przypomnijmy, że każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjnych na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) i do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów, maksymalnie do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.

Uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych (białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej) muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego (obligatoryjnego na poziomie podstawowym, chętni mogą zdawać także na rozszerzonym) i do ustnego.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Nie pamiętasz ważnych lektur?

Z tym podcastem nadrobisz zaległości w kilka minut!

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki