Nowy rok szkolny 2022/23. Te zmiany czekają na uczniów w szkołach

i

Autor: coyot/pixabay.com Nowy rok szkolny 2022/23. Te zmiany czekają na uczniów w szkołach

wkrótce rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny 2022/23. Te zmiany czekają na uczniów w szkołach po powrocie z wakacji

2022-08-29 15:20

W czwartek, 1 września, rozpocznie się nowy rok szkolny 2022/23. Na uczniów wracających do nauki z wakacji czekają spore zmiany w szkołach. Czego mogą się spodziewać uczniowie i nauczyciele? Będzie nowy przedmiot, nowa podstawa programowa do innego, a także nowa matura. Sprawdźcie szczegóły.

Nowy rok szkolny – zmiany

Uczniowie wrócą do szkół już w czwartek, 1 września. W nowym roku szkolny 2022/23 czekają na nich spore zmiany i dotyczy to zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Również nauczyciele zastaną nową szkolną rzeczywistość.

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot

O tej zmianie w szkołach ponadpodstawowych do tej pory mówiło się chyba najwięcej. Uczniowie pierwszych klas od roku szkolnego 2022/2023 będą mieli nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Na tej lekcji pierwszaki będą się uczyć najnowszej historii Polski i historii powszechnej. Bardzo dużo kontrowersji wzbudził podręcznik do tego przedmiotu autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Edukacja dla bezpieczeństwa na strzelnicach

W przypadku edukacji dla bezpieczeństwa – która dotyczy uczniów VIII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły ponadpodstawowej - nie mówimy o nowym przedmiocie, ale o zmianie podstawy programowej.

W nowej podstawie ma się znaleźć więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym, choćby dotyczących obchodzenia się z bronią, survivalem czy reagowaniem w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia mają odbywać się również na strzelnicach.

Nowe zasady zwolnienia z lekcji WF-u

Od 1 września radykalnie zmieniają się zasady zwolnienia z lekcji WF-u na pół roku lub cały rok szkolny. Respektowane będą tylko zwolnienia wystawione przez lekarza specjalistę, np. kardiologa czy ortopedę, a nie lekarza rodzinnego.

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!

Nowa matura 2023

Duże zmiany czekają również na tegorocznych maturzystów, którzy na koniec roku szkolnego 2022/23 jako pierwsi będą zdawać tzw. nową maturę. To pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniej szkoły średniej.

Najważniejsze zmiany to m.in. więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale również więcej zadań w maturalnych arkuszach. Np. pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwał 240 minut zamiast 170, a z matematyki 180 zamiast 170.

Abiturienci będą musieli przystąpić do czterech egzaminów pisemnych - matematyki, języka polskiego i języka nowożytnego, a także wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

W nowej formule odbywać się będą również egzamin ustny z języka polskiego.

Najmodniejsze ubrania do szkoły. W tym warto się pokazać we wrześniu!. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Pedagog specjalny w każdej szkole

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce, aby w każdej szkole dostępny był pedagog specjalny, który będzie służył uczniom pomocą psychologiczną i pedagogiczną.

Godzina tygodniowo na konsultacje

Od 1 września zmiany w szkołach dotkną również nauczycieli. Każdy nauczyciel zatrudniony na pełnym etacie będzie musiał przeznaczyć jedną godzinę tygodniowo (nauczyciele zatrudnieni na pół etatu – godzinę na dwa tygodnie) na konsultacje z uczniami czy rodzicami. Są to tzw. godziny czarnkowe.

Nowelizacja Karty Nauczyciela

Znowelizowana Karty Nauczyciela zlikwidowała stopnie nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego. Teraz początkujący nauczyciel będzie mógł po czterech latach w zawodzie przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego.

Sonda
Przysposobienie obronne w szkołach - jak oceniasz?