Nowy system parkingowy we Wrocławiu

i

Autor: Urząd Miejski Wrocławia

Nowy system parkingowy we Wrocławiu już działa. Aplikacja wskaże kierowcom wolne miejsca!

2020-10-02 9:10

We Wrocławiu działa już nowy system zajętości miejsc parkingowych. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne oraz kierowcy autokarów turystycznych mogą w łatwy sposób znaleźć najbliższe wolne miejsce parkingowe. To jeden z ostatnich projektów ś.p. Bartka Skrzyńskiego, zmarłego niedawno dyrektora Biura bez Barier.

We Wrocławiu uruchomiono nowy system zajętości miejsc parkingowych, który wskaże osobom niepełnosprawnym, kierowcom autokarów, pilotom wycieczek, a także przewodnikom miejskim najbliższe wolne miejsce parkingowe.

- System obejmuje łącznie 220 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (postój bez ograniczeń czasowych w wyznaczonych miejscach strefy A i B ), a także miejsca dla autokarów turystycznych: czasowe (postój do 15 minut lub 30 minut) i odstawcze (postój bez ograniczeń czasowych) - wyjaśnia Robert Bednarski, dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami UM. - System całościowo składa się z detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji mobilnej oraz platformy służącej wymianie danych.

W ramach systemu została uruchomiona aplikacja mobilna ParkDots, dostępna dla systemów Android oraz IoS. Aplikacja będzie informować użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz autokarów turystycznych. Korzystanie z aplikacji jest darmowe, nie jest też wymagana rejestracja ani logowanie. Aplikacja działa zarówno w trybie online jak i offline i jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

System powstał w ramach współpracy Biura Smart City i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego, Biura Wrocław Bez Barier, Biura Promocji Miasta, Straży Miejskiej Wrocławia oraz firmy T-Mobile. To jeden z ostatnich projektów Bartka Skrzyńskiego, niedawno zmarłego dyrektora Biura bez Barier.

- Nie trzeba przypominać, jak mocno Bartek angażował się na rzecz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Stworzenie i uruchomienie tego systemu jest efektem jego wielu wysiłków. Również w ten symboliczny sposób kontynuujemy jego wolę budowy Wrocławia jako miasta bez barier - mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Mielno. Moment kradzieży ferrari wartego ponad milion zł