Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciwko odrze

i

Autor: dfuhlert/cc/pixabay.com Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciwko odrze

Odra wróciła! Co warto wiedzieć o szczepieniach? [PORADNIK, WIDEO]

2018-11-08 13:15

Mazowsze, Pomorze i Lubelszczyzna - tam w Polsce wykryto ogniska choroby. W ostatnich dniach stwierdzono już kilkadziesiąt przypadków zachorowań na odrę. Tu znajdziesz informacje o szczepionkach na odrę.

ZOBACZ TO WIDEO:

Odra, choroba, która nie występowała już niemal w ogóle, powróciła. W Polsce do końca października odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę. 81 z nich wymagało hospitalizacji. Dla porównania: w analogicznym czasie rok wcześniej było 59 zachorowań na odrę. Teraz najwięcej chorych było w mazowieckim (51) i w warmińsko - mazurskim (21).

Szczepionki przeciwko odrze

Szczepienia przeciwko odrze są obowiązkowe dla osób do 18. roku życia. Według Programu Szczepień Ochronnych każde dziecko powinno zostać zaszczepione szczepionką MMR w 13-15 miesiącu życia oraz dawką uzupełniającą w 10. roku życia.

>>> Szczepienie warunkiem przyjęcia do żłobka i przedszkola. Wrocławianin zbiera podpisy pod projektem ustawy [WIDEO, AUDIO]

Trwałą odporność na całe życie daje przechorowanie odry. Przed 1975 rokiem nie było jeszcze powszechnych szczepień na odrę. Przechorowywanie odry było więc zjawiskiem powszechnym. Jest duże prawdopodobieństwo, że osoby po 50. roku życia przeszły już tę chorobę.

Czy byłem szczepiony? Jak to sprawdzić?

Niestety, może to nie być takie łatwe. Można to sprawdzić w książeczce szczepień albo książeczce zdrowia jeśli jeszcze mamy te dokumenty. Niestety mało która placówka medyczna przechowuje takie dane przez dłuższy czas.

Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:

  1. zgłosić się do swojego lekarza,
  2. zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
  3. ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.

Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą,  przypominającą dawkę szczepionki. Dla osób powyżej 19. roku życia szczepionki są płatne. Ich koszt to ok. 100 zł.

Zbierają podpisy pod ustawą wprowadzającą obowiązek szczepienia dzieci przyjmowanych do przedszkoli

Do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Szczepimy, bo myślimy" przyłączyły się izby lekarskie. Przepisy uzależniają przyjmowanie dzieci do żłobków i przedszkoli od tego, czy mają one obowiązkowe szczepienia. Jednym z pomysłodawców ustawy jest kandydat na radnego Wrocławia (nie został wybrany) Robert Wagner.

Czytaj też na poradnikzdrowie.pl: Odra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, szczepienie

Czytaj także: Wszystkie służby w jednym miejscu. Kompleksowo zadbają o bezpieczeństwo Dolnoślązaków

ZOBACZ TO WIDEO: