Nekrologi mają trafic do wyobraźni uczestników ruchu drogowego

i

Autor: Policja Dolnośląska

Kontrowersyjna akcja policji

Oławscy policjanci rozwieszają nekrologi. Podają powód śmierci ofiar wypadków. "Ma przyciągać uwagę"

2022-10-31 14:51

"Są inne sposoby na to, by Twoje nazwisko znalazło się w gazecie" - apelują oławscy policjanci. Na terenie powiatu oławskiego pojawią się nekrologi śp. kierowcy, motocyklisty, rowerzysty i pieszego. Jak przyznają sami policjanci, to kontrowersyjna akcja, ale najważniejsze to dotrzeć do wyobraźni.

Jak informuje policja, mimo zmian przepisów ruchu drogowego oraz wielu działań profilaktycznych i prewencyjnych, prowadzonych kampanii społecznych i apeli dotyczących odpowiedzialnej i trzeźwej jazdy, przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz ostrożności na drodze, w dalszym ciągu dochodzi do zatrważającej liczby kolizji i wypadków z udziałem kierujących oraz pieszych i rowerzystów - „Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego”.

Kampania skierowana do wszystkich

- Chcąc uświadomić wszystkim, że nieodpowiedzialne zachowanie i brak rozwagi mogą sprawić, że na zawsze pożegnamy się z życiem, oławska policja wystosowała szczególny apel, który został wypisany w formie nekrologu - wyjaśnia asp.szt. Wioletta Polerowicz, Oficer Prasowy KPP w Oławie. - Pomysł może wydać się kontrowersyjny, najważniejsze jednak, by przekaz trafił do wyobraźni wszystkich użytkowników dróg. Wszystko po to by im uświadomić, że ofiarą wypadku drogowego może być każdy z nas - dodaje.

Oławscy funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców przekonując, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych.

Nekrologi mają trafić do wyobraźni

Bezimienne nekrologi kierowcy, motocyklisty, rowerzysty lub pieszego zawierają m.in. powód śmierci: jechał za szybko, był nietrzeźwy, był pod wpływem środków odurzających, rozmawiał przez telefon, zignorował czerwone światło, pisał SMS lub przechodził w miejscu niedozwolonym.

- Tak kolejny raz apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze, a formuła klepsydr ma przyciągnąć uwagę i uświadomić skalę problemu - podkreśla Polerowicz.

Sonda
Miałaś/eś kiedykolwiek wypadek samochodowy?
Kompletnie pijany rowerzysta zabił kobietę. Tragiczny wypadek w Zielonej Górze