Opolski Festiwal Nauki

i

Autor: pixabay.com

Opolski Festiwal Nauki dostępny dla każdego. Wyrusz w podróż po wiedzę i nagrody!

2020-11-04 11:49

XVIII Opolski Festiwal Nauki zbliża się wielkimi krokami. W tym roku w tym wyjątkowym święcie nauki będzie mógł wziąć udział każdy chętny, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane w internecie, a dla uczestników przygotowano fascynujące spotkania z naukowcami i podróżnikami. Nie zabraknie też zabawy i nagród. Początek już 6 listopada!

W tym roku już po raz 18. odbędzie się Opolski Festiwal Nauki, podczas którego wraz z naukowcami i studentami będzie można zgłębiać tajemnice otaczającego nas świata. Głównym celem festiwali jest popularyzacja nauki i zainteresowanie nią jak największej liczby odbiorców. Co roku organizatorzy szukają nowych sposobów na przekazanie wiedzy, tak, aby goście festiwalu nie tylko zrozumieli co się do nich mówi, ale i dobrze się przy tym bawili. I co roku ta sztuka im się udaje.

Opolski Festiwal Nauki w każdym domu

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa bezpośredni kontakt z naukowcami zastąpią zdalne transmisje. Wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach XVIII Opolskiego Festiwalu Nauki, będą transmitowane w internecie. Z jednej strony stawia to przed organizatorami nowe wyzwania - zainteresować publiczność pozbawioną bezpośredniego kontaktu z naukowcami. Z drugiej jednak strony w festiwalu będzie mogła wziąć udział niemal nieograniczona ilość odbiorców. Jak zapewniają organizatorzy, naukowcy z Opolszczyzny wykazali się w tym roku niesamowitą kreatywnością w przygotowaniu ciekawych wydarzeń, które zainteresują najbardziej wymagających odbiorców.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne na festiwalowym fanpage'u Opolskiego Festiwalu Nauki i Uniwersytetu Opolskiego.

Opolski Festiwal Nauki

i

Autor: materiały partnera

Opolski Festiwal Podróżników

XVIII Opolski Festiwal Nauki wystartuje z dużym przytupem wykładami niezwykłych osób, których pasją jest zwiedzanie świata. 6 listopada o godz. 17:30 rozpocznie się Opolski Festiwal Podróżników, który przez lata zyskał wielkie grono oddanych fanów. W tym roku podróżnicy zabiorą nas w podróż m.in. do Indii, Norwegii, Zimbabwe i Gujany Francuskiej. Aby dołączyć do Festiwalu wystarczy odwiedzić festiwalowy fanpage na Facebooku. Znajdziecie tam też szczegółowy program zaplanowanych spotkań.

Opolski Piknik Naukowy

8 listopada o godz. 14:00 rozpocznie się Opolski Piknik Naukowy. Podczas wydarzenia będzie można na żywo zadawać pytania i zdobywać nagrody. Równocześnie prowadzone będą dwie transmisje: wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla publiczności w wieku od 5 do 105 lat. Dostępne będą również wydarzenia nagrane wcześniej przez zespoły badaczy i udostępnione na stronie festiwalowej: festiwal.opole.pl.

Na potrzeby Opolskiego Pikniku Naukowego została wprowadzona specjalna waluta UniCoin. Uczestnicy, którzy zainstalują na swoim telefonie aplikację OFN, będą mogli odpowiadać na pytania i zdobywać majątek. Dla osób, które wzbogacą się w najkrótszym czasie, przewidziano atrakcyjne nagrody. Odpowiedzi na pytania będą zawarte w wystąpieniach opolskich naukowców – wystarczy tylko uważnie słuchać i powiększać swój majątek.

W trakcie 6-godzinnego spotkania zaprezentowane zostaną pokazy fizyczne, chemiczne i przyrodnicze. Nie zabraknie też zabaw dla dzieci i porad w stylu „jak bawić i opiekować się dziećmi” oraz „jak być pięknym i zdrowym”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą kryminalne zagadki Opola, porady prawne dla potrzebujących oraz rodzinna zabawa w kręgu dinozaurów,. Chętni będą mogli zobaczyć dźwięk, poszukać kamienia filozoficznego chemii oraz dowiedzieć się jak tworzy się fabułę w grze. Na zakończenie przeniesiemy się w strefę kobiecych wyznań.

Czwartkowe spotkania z nauką

Opolski Festiwal Nauki nie zakończy się na jednym weekendzie. Do połowy grudnia organizowane będą czwartkowe spotkania z nauką. W co drugi czwartek o godz. 19 będą odbywały się spotkania z interesującymi gośćmi:

  • 12 listopada - dr Magdalena Przysiężna-Piziarska opowie, jak wygląda praca kobiety archeologa.
  • 26 listopada - prof. Wojciech Dindorf - wybitny popularyzator nauki - pokaże proste i zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o edukacji nauczycieli i edukatorów.
  • 10 grudnia - dr Magdalena Giercarz-Borkowska opowie o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej.
Opolski Festiwal Nauki

i

Autor: materiały partnera

Dni otwarte dyscyplin naukowych

Wychodząc naprzeciw szkolnym potrzebom opolscy naukowcy zaproponowali spotkania z nauką kierowane do szkół. Lista proponowanych wykładów i warsztatów zamieszczona jest na stronie festiwalowej. Zaproponowano również serię konkursów, których rozstrzygnięcie odbędzie się podczas dnia otwartego dyscypliny. Wszystkie spotkania będą transmitowane na facebooku.

  • 26 listopada - Dzień otwarty nauk fizycznych i konferencja "Energetyka XXI wieku"
  • 30 listopada 2020 - Dzień otwarty nauk o zdrowiu
  • 1 grudnia - Dzień otwarty nauk teologicznych
  • 2 grudnia - Dzień otwarty nauk informatycznych
  • 3 grudnia - Dzień otwarty nauk biologicznych
  • 14 grudnia - Dzień otwarty nauk chemicznych

Noc nauki

Informacji o wszechświecie i tajemnicach ciemności będzie można poszukiwać 4 grudnia podczas Nocy Nauki; odbędą się wówczas warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Odkrywca Światów”. Będzie można również spotkać się z astronomem i spojrzeć w niebo w poszukiwaniu Marsa. Od kilku miesięcy Mars króluje bowiem na niebie, wspólnie z Jowiszem i Saturnem tworząc niezwykły spektakl astronomiczny.

Opolski Festiwal Nauki

i

Autor: materiały partnera

XVIII Opolski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Opolski, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Opola i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Partnerami tegorocznej edycji są: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu, Urząd Statystyczny w Opolu, Narodowy Bank Polski, Odział Opolski Polskie Towarzystwo Fizyczne, Studencka poradnia prawna Bona Fides Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna - "Klinika Prawa", Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Opole, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole, Radio Sygnały i Wirtualna Akademia Astronomii.

Wykorzystaj okazję i weź udział w XVIII Opolskim Festiwalu Nauki. Czeka Cię dobra zabawa i fascynująca podróż w głąb nauki, skąd będziesz mógł wrócić nie tylko z nową wiedzą, ale i atrakcyjnymi nagrodami. Szczegółowe informacje i program festiwalu znajdziesz na stronie festiwal.opole.pl.

Opolski Festiwal Nauki

i

Autor: materiały partnera

Artykuł sponsorowany