W tym roku już po raz 18. odbędzie się Opolski Festiwal Nauki, podczas którego wraz z naukowcami i studentami będzie można zgłębiać tajemnice otaczającego nas świata. Głównym celem festiwali jest popularyzacja nauki i zainteresowanie nią jak największej liczby odbiorców. Co roku organizatorzy szukają nowych sposobów na przekazanie wiedzy, tak, aby goście festiwalu nie tylko zrozumieli co się do nich mówi, ale i dobrze się przy tym bawili. I co roku ta sztuka im się udaje.
Opolski Festiwal Nauki w każdym domu
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa bezpośredni kontakt z naukowcami zastąpią zdalne transmisje. Wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach XVIII Opolskiego Festiwalu Nauki, będą transmitowane w internecie. Z jednej strony stawia to przed organizatorami nowe wyzwania - zainteresować publiczność pozbawioną bezpośredniego kontaktu z naukowcami. Z drugiej jednak strony w festiwalu będzie mogła wziąć udział niemal nieograniczona ilość odbiorców. Jak zapewniają organizatorzy, naukowcy z Opolszczyzny wykazali się w tym roku niesamowitą kreatywnością w przygotowaniu ciekawych wydarzeń, które zainteresują najbardziej wymagających odbiorców.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne na festiwalowym fanpage'u Opolskiego Festiwalu Nauki i Uniwersytetu Opolskiego.
i
Opolski Festiwal Podróżników
XVIII Opolski Festiwal Nauki wystartuje z dużym przytupem wykładami niezwykłych osób, których pasją jest zwiedzanie świata. 6 listopada o godz. 17:30 rozpocznie się Opolski Festiwal Podróżników, który przez lata zyskał wielkie grono oddanych fanów. W tym roku podróżnicy zabiorą nas w podróż m.in. do Indii, Norwegii, Zimbabwe i Gujany Francuskiej. Aby dołączyć do Festiwalu wystarczy odwiedzić festiwalowy fanpage na Facebooku. Znajdziecie tam też szczegółowy program zaplanowanych spotkań.
Opolski Piknik Naukowy
8 listopada o godz. 14:00 rozpocznie się Opolski Piknik Naukowy. Podczas wydarzenia będzie można na żywo zadawać pytania i zdobywać nagrody. Równocześnie prowadzone będą dwie transmisje: wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla publiczności w wieku od 5 do 105 lat. Dostępne będą również wydarzenia nagrane wcześniej przez zespoły badaczy i udostępnione na stronie festiwalowej: festiwal.opole.pl.
Na potrzeby Opolskiego Pikniku Naukowego została wprowadzona specjalna waluta UniCoin. Uczestnicy, którzy zainstalują na swoim telefonie aplikację OFN, będą mogli odpowiadać na pytania i zdobywać majątek. Dla osób, które wzbogacą się w najkrótszym czasie, przewidziano atrakcyjne nagrody. Odpowiedzi na pytania będą zawarte w wystąpieniach opolskich naukowców – wystarczy tylko uważnie słuchać i powiększać swój majątek.
W trakcie 6-godzinnego spotkania zaprezentowane zostaną pokazy fizyczne, chemiczne i przyrodnicze. Nie zabraknie też zabaw dla dzieci i porad w stylu „jak bawić i opiekować się dziećmi” oraz „jak być pięknym i zdrowym”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą kryminalne zagadki Opola, porady prawne dla potrzebujących oraz rodzinna zabawa w kręgu dinozaurów,. Chętni będą mogli zobaczyć dźwięk, poszukać kamienia filozoficznego chemii oraz dowiedzieć się jak tworzy się fabułę w grze. Na zakończenie przeniesiemy się w strefę kobiecych wyznań.
Czwartkowe spotkania z nauką
Opolski Festiwal Nauki nie zakończy się na jednym weekendzie. Do połowy grudnia organizowane będą czwartkowe spotkania z nauką. W co drugi czwartek o godz. 19 będą odbywały się spotkania z interesującymi gośćmi:
- 12 listopada - dr Magdalena Przysiężna-Piziarska opowie, jak wygląda praca kobiety archeologa.
- 26 listopada - prof. Wojciech Dindorf - wybitny popularyzator nauki - pokaże proste i zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o edukacji nauczycieli i edukatorów.
- 10 grudnia - dr Magdalena Giercarz-Borkowska opowie o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej.

i
Dni otwarte dyscyplin naukowych
Wychodząc naprzeciw szkolnym potrzebom opolscy naukowcy zaproponowali spotkania z nauką kierowane do szkół. Lista proponowanych wykładów i warsztatów zamieszczona jest na stronie festiwalowej. Zaproponowano również serię konkursów, których rozstrzygnięcie odbędzie się podczas dnia otwartego dyscypliny. Wszystkie spotkania będą transmitowane na facebooku.
- 26 listopada - Dzień otwarty nauk fizycznych i konferencja "Energetyka XXI wieku"
- 30 listopada 2020 - Dzień otwarty nauk o zdrowiu
- 1 grudnia - Dzień otwarty nauk teologicznych
- 2 grudnia - Dzień otwarty nauk informatycznych
- 3 grudnia - Dzień otwarty nauk biologicznych
- 14 grudnia - Dzień otwarty nauk chemicznych
Noc nauki
Informacji o wszechświecie i tajemnicach ciemności będzie można poszukiwać 4 grudnia podczas Nocy Nauki; odbędą się wówczas warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Odkrywca Światów”. Będzie można również spotkać się z astronomem i spojrzeć w niebo w poszukiwaniu Marsa. Od kilku miesięcy Mars króluje bowiem na niebie, wspólnie z Jowiszem i Saturnem tworząc niezwykły spektakl astronomiczny.
i
XVIII Opolski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Opolski, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Opola i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Partnerami tegorocznej edycji są: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu, Urząd Statystyczny w Opolu, Narodowy Bank Polski, Odział Opolski Polskie Towarzystwo Fizyczne, Studencka poradnia prawna Bona Fides Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna - "Klinika Prawa", Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Opole, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole, Radio Sygnały i Wirtualna Akademia Astronomii.
Wykorzystaj okazję i weź udział w XVIII Opolskim Festiwalu Nauki. Czeka Cię dobra zabawa i fascynująca podróż w głąb nauki, skąd będziesz mógł wrócić nie tylko z nową wiedzą, ale i atrakcyjnymi nagrodami. Szczegółowe informacje i program festiwalu znajdziesz na stronie festiwal.opole.pl.

i
Artykuł sponsorowany