Orkan Nadia uderzył w Dolny Śląsk. Na Śnieżce wiało 195 km/h

i

Autor: Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorowie

Orkan Nadia uderzył w Dolny Śląsk. Na Śnieżce wiało 195 km/h. Setki interwencji strażaków

2022-01-30 9:11

Orkan Nadia uderzył na Dolny Śląsku w sobotę, 29 stycznia. Najmocniej wiało jednak w nocy oraz w niedzielę (30 stycznia) rano. Na Śnieżce odnotowano porywy wiatru dochodzące do 195 km/h. Strażacy mają ręce pełne roboty.

Wichura Dolny Śląsk 30.01.2022

Choć sobota, 29 stycznia, rozpoczęła się dość spokojnie, to z każdą godziną pogoda we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku pogarszała się. Cały czas wzmagał się silny wiatr, który w nocy i w niedzielę rano pokazał swoją niszczycielską siłę. Silnemu wiatrowi towarzyszyły również opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. 

Ta fatalna pogoda związana jest z niżem Nadia, który pojawił się nad Polską z zachodu i północy. Ten atlantycki niż powodujący Orkan Nadia znalazł się nad naszą częścią Europy w nocy z piątku na sobotę, w Polskę uderzył w sobotę wieczorem.

Jedna ofiara śmiertelna wichury

Do godziny 6 rano w związku z silnym wiatrem w całym kraju strażacy interweniowali ponad 4000 razy. Niestety, jedna osoba nie żyje. Do zdarzenia doszło tuż po północy w miejscowości Tłuczewo w powiecie wejherowskim w woj. pomorskim. - Na jadący samochód spadło drzewo. W samochodzie podróżowały cztery osoby - podał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Na Śnieżce wiało z prędkością 195 km/h 

Na Dolnym Śląsku na razie nie doszło do najgorszego. Interwencji jest mniej niż na północy kraju, ale również w naszym regionie strażacy mają ręce pełne roboty. 

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu poinformował, że zgłoszenia dotyczą całego obszaru woj. dolnośląskiego. - W nocy było 189 zgłoszeń, a w niedzielę od godz. 8 rano kolejnych 180 zgłoszeń. Dotyczą głównie powalonych konarów i drzew. Były też zgłoszenia o uszkodzonych lub zerwanym dachu np. w powiecie kamiennogórskim - powiedział dyżurny.

Dodał, że nie odnotowano poszkodowanych wśród mieszkańców, natomiast jeden ze strażaków ucierpiał podczas interwencji - doznał urazu dłoni przy usuwaniu konarów drzew.

W całym regionie ogłoszono ostrzeżenie o silnym wietrze, natomiast powiaty górskie zagrożone są dodatkowo zamieciami śnieżnymi, bo przewidywane są opady śniegu w Karkonoszach i Sudetach.

Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia

Z powodu silnego wiatru Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ogłosiło ostrzeżenie II stopnia.

- Prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, w godzinach rannych 30.01 przejściowo porywy wiatru mogą osiągać prędkość około 115 km/h, z z zachodu – informuje synoptyk IMGW-PIB Barbara Wrona.

Co więcej w Sudetach prędkość wiatru może osiągnąć prędkość aż 150 hm/h!

Potężna wichura we Wrocławiu

ALERT RCB

Orkan Nadia jest bardzo niebezpieczny. Dlatego w całym kraju wysłano do mieszkańców ALERT RCB.

Uwaga! Dziś i jutro (29/30.01) bardzo silny wiatr. Zostań w domu, jeśli możesz - ostrzega w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w SMS-ach wysłanych do mieszkańców całego kraju.

SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców na terenie całej Polski". "Uwaga! Dziś i jutro (29/30.01) bardzo silny wiatr. Zostań w domu, jeśli możesz. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Możliwe przerwy w dostawie prądu.

Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?