NAJWYŻSZY stopień zagrożenia powodziowego na Odrze! Do akcji ruszyły lodołamacze

i

Autor: Paweł Czyżewski Żółty alert dla Dolnego Śląska! Może być NIEBEZPIECZNIE. Zaleje Wrocław? - zdjęcie ilustracyjne

Żółty alert dla Dolnego Śląska! Może być NIEBEZPIECZNIE. Zaleje Wrocław?

2021-02-17 16:47

Niepokojące informacje dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska! Dziś (17 lutego) przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o niepokojącej sytuacji hydrologicznej w naszym mieście. Dodatkowo IMGW wciąż ostrzega wrocławian przed roztopami. Czy grozi nam powódź?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla woj. dolnośląskiego! Chodzi o intensywne opady śniegu, które przy panujących temperaturach bardzo szybko ulegają topnieniu. A to z kolei grozi powodziami...

ZOBACZ: Lodołamacze ruszyły na Wisłę! Jak działają? Czy to zapobiegnie kolejnej powodzi?

- Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna w okresie ważności ostrzeżenia od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna w środę od 2°C do 5°C, w czwartek od 5°C do 8°C. Suma opadów deszczu (powodujących szybsze topnienie pokrywy śnieżnej) za okres ostrzeżenia od 5 mm do 10 mm. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h, z porywami do 55 km/h, z zachodu, w czwartek słabnący do 6-12 km/h i skręcający na południowo-wschodni - informuje synoptyk IMGW-PIB, Piotr Ojrzyński.

Żółty alert dla Dolnego Śląska! Może być NIEBEZPIECZNIE. Zaleje Wrocław?

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do czwartku (18 lutego) do godziny 20. Czy w związku z nim, mieszkańcy Wrocławia mają powody do obaw?

- Chciałem uspokoić mieszkańców, nie grozi nam powódź. To, co w tej chwili się dzieje, to zjawiska zupełnie normalne, od których odzwyczailiśmy się ostatnimi laty - powiedział podczas środowej konferencji Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak informuje Gazeta Wrocławska, woda w Odrze utrzymuje się przede wszystkim w stanach średnich. Występują również stany niskie i wysokie, jednak te ostatnie nie stanowią zagrożenia powodziowego.

Warto zaznaczyć, że rzeka jest wolna od pokrywy lodowej oraz śryżu (początkowa postać lodu). Sytuacja na Odrze powinna być stabilna.

CZYTAJ TAKŻE: Bystrzyca Kłodzka: 74-latek przeżył ARMAGEDON! Śnieg UWIĘZIŁ GO we własnym domu!

Alarm powodziowy na Wiśle w Płocku