Paraliż na kolei. Pociągi we Wrocławiu mają potężne opóźnienia

i

Autor: PKP PLK Komputerowe urządzenia sterowania ruchem/zdjęcie ilustracyjna

Awaria PKP i paraliż na kolei. Pociągi we Wrocławiu mają potężne opóźnienia

2022-03-17 9:17

Paraliż na kolei: gigantyczna awaria na PKP! Usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego to przyczyna potężnych problemów na kolei. Pociągi we Wrocławiu miały potężne opóźnienia, inne w ogóle nie wyjechały.

Potężna awaria PKP 17.03.2022

W czwartek, 17 marca 2022, ok godz. 4 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Do jednej z pierwszych awarii doszło w okolicach Węglińca.

- Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

- Awaria objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom - powiedział podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński. - Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona - powiedział Skubiszyński.

Dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Doszło do ataku hakerskiego? Jest oświadczenie 

Prezes PKP PLK zapytany, czy mogło dojść do ataku hakerskiego, nie wykluczył takiej możliwości. Po południu odniosła się do tego firma Alstom, która poinformowała, że nie było żadnego cyberataku.

Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. - Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier - oświadczyła spółka.

Awaria PKP: opóźnienia

Od rana działał już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów, a na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Niestety, pasażerowie muszą liczyć się z potężnymi utrudnieniami. 

Oto najpoważniejsze opóźnienia pociągów do/z Wrocławian (stan na godz. 8.45):

  • Węgliniec - Warszawa Wschodnia - opóźnienie 170 min.
  • Tuplice - Wrocław Główny - opóźnienie 83 min.
  • Kraków Główny - Świnoujście - opóźnienie 189 min.
  • Węgliniec - Wrocław Główny - opóźnienie 74 min.
  • Gdynia Główna - Wrocław Główny - opóźnienie 204 min.

Odwołane pociągi Kolei Dolnośląskich

Rzecznik Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak poinformował, że na skutek porannych awarii systemów sterowania przewoźnik musiał w regionie odwołać 10 pociągów. - Uruchomiliśmy oczywiście w ich miejsce autobusową komunikację zastępczą. Utrudnienia w ruchu dotyczą głównie kierunków do Lubania i do Zgorzelca - powiedział rzecznik. Dodał, że opóźnienia innych składów wynoszą do 100 minut.

Droga S3. Groźny wypadek po Jaworem. Trzy osoby ranne. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Sytuacja na dworcu we Wrocławiu.

Z czasem sytuację udało się opanować. Koleje wznawiały z czasem kolejne lokalne centrów sterowania (LCS) i przywracały ruch pociągów. Po godz. 13. przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu.

Sonda
Nie boisz się podróżować pociągiem?