Wystarczy nieznacznie przeparkować auto, by czas postoju był liczony od nowa

i

Autor: Ewelina Wąs Wystarczy nieznacznie przeparkować auto, by czas postoju był liczony od nowa

Parking "Kiss and ride" w centrum Wrocławia nie na 15 minut, a na cały dzień. Bezkarnie [AUDIO]

2016-03-09 13:58

W strefie parkowania przy Sądowej zgodnie z przepisami można stać tylko kwadrans. Kierowcy nic sobie jednak z tego nie robią, a sprawdzenie na ile czasu ktoś zostawia tam samochód jest ... bardzo czasochłonne.

Pomysł na parkingi "Kiss and ride" zakłada, że kierowcy zostawiają tam auto na krótko - kilkanaście minut. Tyle, by na przykład kogoś wysadzić i dać mu symboliczne buzi na do widzenia. Jednak wielu kierowców zupełnie się nie przejmuje ograniczeniami czasowymi. Tak jest na przykład na Sądowej.

Samochody zaparkowane na wiele godzin

- Stoją cały czas. Przyjeżdżają rano i stoją cały dzień, codziennie. Właściwie nie da się tego udowodnić. To jest głupi znak. Nikt się nie przejmuje tym znakiem. Tracę klientów, naprawdę, bo nie ma tu gdzie zaparkować - tłumaczy sprzedawczyni ze sklepu z dewocjonaliami.

- Opowiem z punktu widzenia dostawcy. Robimy tak, że ja chodzę z towarem, a żona jeździ w kółko - deklaruje mężczyzna przywożący towar do sklepu rowerowego.

- Ja też kiedyś tu stawałam, bo czekałam na jakieś wolne miejsce parkingowe. Jak nie ma gdzie stanąć, to korzystamy z tego awaryjnego miejsca. Dobrze, że jest ta strefa, ale ona jest ciągle zajęta. Nieraz auto stoi tu cały dzień - opowiada właścicielka salonu fryzjerskiego przy Sądowej.

Strażnicy przy autach ze stoperami?

Właściciele sklepów i okoliczni mieszkańcy dziwią się, że straż miejska nie reaguje. Tymczasem sami strażnicy tłumaczą, że takie wykroczenie jest bardzo trudne do udowodnienia.

- Czas postoju jest określony na znaku. Jeśli zostanie przekroczony, kierowca może zostać ukarany mandatem. Żeby zweryfikować okres postoju, trzeba cały czas zmierzyć: od mometu rozpoczęcia do zakończenia parkowania. Czyli funkcjonariusz powinien teoretycznie stanąć z zegarkiem w ręku i ten czas odmierzać - tłumaczy Mariusz Smolarkiewicz ze Straży Miejskiej.

W dodatku wystarczy jednak przeparkować auto co 15 minut o kilkanaście centymetrów, by czas naliczany był od nowa.

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Parking "Kiss and ride" w centrum #Wrocław nie na 15 minut, a na cały dzień. Bezkarnie! Bo pilnowanie na ile czasu ktoś tam zostawia samochód okazuje się bardzo ... czasochłonne.Czytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/komunikacja/parking-kiss-and-ride-w-centrum-wroclawia-nie-na-15-minut-a-na-caly-dzien-bezkarnie-audio/127543

Opublikowany przez ESKA INFO Wrocław na 9 marca 2016

Zgodnie z przepisami za zostawienie auta na parkingu "Kiss and ride" grozi 100 złotych mandatu i jeden punkt karny. Strefy "Kiss and ride" można znaleźć oprócz Sądowej także przy Kazimierza Wielkiego oraz obok dworca głównego.

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Alarmujące badania. Blisko połowa wrocławskich studentów ma zaburzenia psychiczne [AUDIO]​