Nad Dolnym Śląskiem przeszedł cyklon Peggy
Prawie 200 zgłoszeń, zalane ulice, posesje, piwnice, połamane drzewa - w czwartkowe popołudnie, 8 września, dolnośląscy strażacy mieli mnóstwo pracy. Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która przeszła przez Dolny Śląsk, w tym Wrocław. Cyklon Peggy przyniósł intensywne opady deszczu i burze. Na szczęście, nie było ofiar.
Do najgroźniejszego zdarzenia doszło na Popowicach, gdzie drzewo runęło na mężczyznę jadącego skuterem.
- Jedna osoba została lekko poszkodowana we Wrocławiu. Złamany konar drzewa upadł na jadącego skuterem mężczyznę. Pomogły mu wydostać się spod gałęzi inne osoby. Mężczyzna był przytomny i trafił na badania do szpitala - poinformowała Magdalena Cwynar z biura prasowego dolnośląskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Najwięcej interwencji straż pożarna odnotowała w powiecie wrocławskim (64), jaworskim (39) i legnickim (14).
Kolejne ostrzeżenie IMGW przed burzami
Burze z gradem spodziewane są też w piątek wieczorem. IMGW ogłosił na terenie województwa dolnośląskiego ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia, obowiązujące w piątek (9 września) od godz. 19 do godz. 23. W tym czasie synoptycy prognozują wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu (od 20 mm do 25 mm) i gradu. W czasie burze wiał będzie silny wiatr, którego prędkość w porywach dojdzie do 65 km/godz.
Pomarańczowy alert hydrologiczny
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w piątek przed wezbraniami wód w rejonie Wrocławia. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązują w zlewni środkowej i dolnej Ślęzy oraz zlewni Czarnej Wody.
"W środkowym biegu Ślęzy, a także w ujściowym odcinku Czarnej Wody utrzymuje się tendencja rosnąca stanów wody spowodowana spływem wód opadowych, przy przekroczonym stanie alarmowym w Borowie (Ślęza). W Gniechowicach na Czarnej Wodzie stany wody wzrastają w strefie stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego" - przekazało IMGW.
Hydrolodzy ostrzegają też przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych. W zlewni Ślęzy, Bystrzycy i Widawy stany wody mogą wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych – w Borowie na Ślęzie.
Polecany artykuł: