Peggy szalała we Wrocławiu! Te zdjęcia pokazują siłę żywiołu!

i

Autor: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska P Peggy szalała we Wrocławiu! Te zdjęcia pokazują siłę żywiołu!

Burza we Wrocławiu

Peggy szalała we Wrocławiu! Te zdjęcia pokazują siłę żywiołu!

2022-09-09 15:26

Zalane ulice, połamane drzewa i brak prądu - to skutki cyklony Peggy, który przeszedł w czwartek po południu przez Wrocław. Nawałnica nie trwała długo, ale była bardzo intensywna. Na szczęście, nie padał grad, bo wtedy straty byłyby o wiele większe. Ilość opadów była na tyle duża, że IMGW wydało pomarańczowe alerty dla obszaru wokół Wrocławia. Zobaczcie zdjęcia!

Nad Dolnym Śląskiem przeszedł cyklon Peggy

Prawie 200 zgłoszeń, zalane ulice, posesje, piwnice, połamane drzewa - w czwartkowe popołudnie, 8 września, dolnośląscy strażacy mieli mnóstwo pracy. Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która przeszła przez Dolny Śląsk, w tym Wrocław. Cyklon Peggy przyniósł intensywne opady deszczu i burze. Na szczęście, nie było ofiar.

Do najgroźniejszego zdarzenia doszło na Popowicach, gdzie drzewo runęło na mężczyznę jadącego skuterem.

- Jedna osoba została lekko poszkodowana we Wrocławiu. Złamany konar drzewa upadł na jadącego skuterem mężczyznę. Pomogły mu wydostać się spod gałęzi inne osoby. Mężczyzna był przytomny i trafił na badania do szpitala - poinformowała Magdalena Cwynar z biura prasowego dolnośląskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji straż pożarna odnotowała w powiecie wrocławskim (64), jaworskim (39) i legnickim (14).

Niszczycielska nawałnica przeszła przez Gorzów Wielkopolski

Kolejne ostrzeżenie IMGW przed burzami

Burze z gradem spodziewane są też w piątek wieczorem. IMGW ogłosił na terenie województwa dolnośląskiego ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia, obowiązujące w piątek (9 września) od godz. 19 do godz. 23. W tym czasie synoptycy prognozują wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu (od 20 mm do 25 mm) i gradu. W czasie burze wiał będzie silny wiatr, którego prędkość w porywach dojdzie do 65 km/godz.

Pomarańczowy alert hydrologiczny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w piątek przed wezbraniami wód w rejonie Wrocławia. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązują w zlewni środkowej i dolnej Ślęzy oraz zlewni Czarnej Wody.

"W środkowym biegu Ślęzy, a także w ujściowym odcinku Czarnej Wody utrzymuje się tendencja rosnąca stanów wody spowodowana spływem wód opadowych, przy przekroczonym stanie alarmowym w Borowie (Ślęza). W Gniechowicach na Czarnej Wodzie stany wody wzrastają w strefie stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego" - przekazało IMGW.

Hydrolodzy ostrzegają też przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych. W zlewni Ślęzy, Bystrzycy i Widawy stany wody mogą wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych – w Borowie na Ślęzie.

Sonda
Boisz się burzy?