Czym się różni początek wiosny astronomicznej i kalendarzowej?

i

Autor: pixabay.com Czym się różni początek wiosny astronomicznej i kalendarzowej?

To już dziś

Pierwszy dzień wiosny 2023. Dzień wagarowicza. Wiosna astronomiczna a kalendarzowa

2023-03-21 8:05

Pierwszy dzień wiosny 2023. Pogoda nas ostatnio nie rozpieszczała, ale ostatnie dni były już cieplejsze. To znak, że wiosna tuż, tuż… Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Czym się różni wiosna kalendarzowa od astronomicznej? Sprawdźcie szczegóły.

Pierwszy dzień wiosny 2023

W tym roku pogoda podczas przedwiośnia nas nie rozpieszczała. W ostatnich kilku dniach zrobiło się nieco cieplej, choć nie brakuje opadów. To znak, że wiosna zbliża się wielki krokami.

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, choć wcale nie musi taka być. Zależy ona bowiem od tego, o jaki początek wiosny zapytamy? Faktem jest jednak, że zazwyczaj mamy na myśli kalendarzowe pory roku, które w każdym roku mają takie samy daty.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w 2023 roku wypada we wtorek, 21 marca.

Wiosna astronomiczna a kalendarzowa

Zanim nastąpi nadejście kalendarzowej wiosny, będzie trwała już wiosna astronomiczna. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2023 roku wypada bowiem w poniedziałek, 20 marca. Co ciekawe, w tym roku wiosna astronomiczna rozpoczęła się niewiele wcześniej od kalendarzowej, bo o godzinie 22.24. Wtedy właśnie nastąpi moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem.

Równonoc wiosenna

Moment rozpoczęcia astronomicznej wiosny to równonoc wiosenna. Od teraz dzień będzie się wydłużał, a noc będzie coraz krótsza. W najbliższą niedzielę (26 marca) dzień stanie się jeszcze dłuższy, bowiem przejdziemy z czasu zimowego na letni.

Kalendarzowe pory roku

Kiedy rozpoczynają się poszczególne, kalendarzowe pory roku?

  • Wiosna - 21 marca
  • Lato - 22 czerwca
  • Jesień - 23 września
  • Zima - 22 grudnia

Dzień wagarowicza 2023

Z pierwszym dniem wiosny związany jest również dzień wagarowicza. Tego właśnie dnia przyjęło się, że… ucieka się ze szkoły na wagary. W wielu szkołach nie ma tego dnia normalnych lekcji, organizowane są inne zajęcia, np. wycieczki.

Kiedy jest dzień wagarowicza?

Dzień wagarowicza 2023 wypada we wtorek, 21 marca.

Sonda
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?