Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy jest zmiana czasu na letni? [WIOSENNA ZMIANA CZASU]

i

Autor: pixabay.com Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy jest zmiana czasu na letni? [WIOSENNA ZMIANA CZASU]

To już w ten weekend

Zmiana czasu 2023 na letni. Która jest godzina? Zmiana czasu już dziś [WIOSENNA ZMIANA CZASU 2023]

2023-03-25 11:32

Zmiana czasu na letni 2023. Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że zbliża się również zmiana czasu zimowego na letni. Kiedy jest zmiana czasu na letni? Śpimy dłużej czy krócej? Czy zmiana czasu jest już w ten weekend? Sprawdźcie szczegóły poniżej.

Zmiana czasu na letni 2023

Jeszcze niedawno wydawało się, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Prace nad stosownymi przepisami w całej Unii Europejskiej były już zaawansowane, ale odłożono je w czasie, między innymi z powodu wybuchu pandemii Covid-19 wiosną 2020 roku. Dziś już wiadomo, że co najmniej przez kilka kolejnych lat będziemy dwa razy do roku mieć do czynienia ze zmianą czasu.

Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku:

  • w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę października;
  • w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca.

Zmiana czasu na wiosenny 

Zmiana czasu odbywa się zawsze w ostatni weekend miesiąca. Dlatego dojdzie do niej w najbliższy weekend.

Ze zmianą czasu na letni mamy do czynienia w ostatni weekend marca. To oznacza, że w 2023 roku do zmiany czasu doszło w nocy z sobotę na niedzielę z 25 na 26 marca.

Zmiana czasu na letni. O której przestawimy zegarki?

Formalnie zmiana czasu zostanie przeprowadzona z godziny 2 na 3 w niedzielę, 26 marca 2023 roku. Tej nocy wskazówki przesuwaliśmy do przodu.

Oczywiście nie trzeba będzie tego robić w środku nocy. Wskazówki (lub czas na urządzeniach elektronicznych) można przestawić zarówno przed położeniem się spać, czy też rano, po przebudzeniu. Większość urządzeń elektronicznych sama przestawi godzinę na aktualny, letni czas. Warto jednak sprawdzić, czy tak się stało.

Która jest godzina?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy czas się automatycznie przestawił, trzeba sprawdzić, która jest godzina. 

Zmiana czasu 2023. Śpimy krócej czy dłużej?

Jednym z mniej lubianych efektów zmiany czasu na letni jest fakt, że w nocy, kiedy przestawimy zegarki, będziemy spali o godzinę krócej. Plus jest taki, że o godzinę dłużej będzie widno na dworze.

Kiedy koniec zmiany czasu?

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno wydawało się, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Jak wspomnieliśmy, na razie prace wstrzymano, a nowe rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje do 2026 roku. Do tego roku zmiany czasu będą obowiązywał jak dotychczas.

Nie macie jeszcze planów na tegoroczny urlop? Zapraszamy do galerii, która znajduje się poniżej. Dowiecie się z niej, kiedy w tym roku przypadają dni wolne od pracy i kiedy można zaplanować długi weekend.

Sonda
Zmiana czasu. Czy powinna zostać zlikwidowana?
Listen on Spreaker.