Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmiana czasu na wiosenny?

i

Autor: pixabay.com Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy zmiana czasu na wiosenny?

Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy jest wiosenna zmiana czasu? Czy dziś jest zmiana czasu?

2023-03-19 8:38

Zmiana czasu na letni 2023 nadchodzi wielkimi krokami. Zawsze wtedy nasuwa się szereg pytań. Kiedy będzie zmiana czasu z zimowego na letni? Czy to już dziś? Kiedy przestawiamy zegarki? O której godzinie przestawiamy czas? Śpimy dłużej czy krócej? Odpowiedzi na te, i wiele innych, pytania znajdziecie poniżej.

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023?

Jeszcze niedawno wydawało się, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Poczynione zostały nawet odpowiednie kroki prawne, ale ostatecznie procedura nie została doprowadzona do końca, a odpowiednie akty prawne nie ujrzały światła dziennego. Spowolnienie, a później ich zawieszenie, nad pracami na poziomie Unii Europejskiej spowodowane były m.in. pandemią Covid-19.

Obecnie obowiązujące w Polsce rozporządzenie zakłada, że przestawiać czas będziemy co najmniej do 2026 roku.

Wiosenna zmiana czasu

Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni 2023 już wkrótce. Przypomnijmy, że czas przestawiamy dwa razy do roku. Przez pięć miesięcy obowiązuje czas zimowy, a przez siedem miesięcy czas letni:

  • Czas zimowy to czas środkowoeuropejski – od końca października do końca marca;
  • Czas letni to czas środkowoeuropejski letni – od końca marca do końca października.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku nastąpi w nocy z soboty na niedzielę, z 25 na 26 marca. Wtedy przestawimy wskazówki zegarków o godzinę do przodu, czyli z godz. 2.00 na 3.00.

Oczywiście wskazówki zegarków – i innego sprzętu - można przesunąć również o innej porze – tuż przed snem lub zaraz po obudzeniu się.

Śpimy krócej czy dłużej?

Niestety, przejście z czasu zimowego na letni oznacza, że śpimy o godzinę krócej. To oznacza, że o godzinę dłużej będzie widno na zewnątrz.

Niestety, specjaliści nie mają wątpliwości, że zmiana czasu nie jest obojętna dla naszych organizmów. Mówiąc wprost – może mieć negatywny wpływ, zwłaszcza w pierwszych kilku dniach po przejściu na nowy czas. Właśnie wtedy zwiększa się ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Sonda
Zmiana czasu. Czy powinna zostać zlikwidowana?