Place zabaw, kąpieliska, hotele - kiedyś w ich miejscu chowano zmarłych. Poznajcie dawne cmentarze Wrocławia [GALERIA]

2020-10-22 14:50

Mapa Wrocławia prezentowała się kiedyś zupełnie inaczej. W wielu miejscach, w których dziś wypoczywamy, kiedyś znajdowały się cmentarze. Dziś we Wrocławiu jest kilka głównych cmentarzy, kiedyś było ich ponad 120! W ich miejscach znajdują się parki, place zabaw, kąpieliska, a nawet hotele.  

Osobowice czy Grabiszyn - to tam znajdują się największe nekropolie Wrocławia, a w całym mieście miejsc pochówku jest kilka. Jednak jeszcze nie tak dawno temu zmarłych chowano w zupełnie innych lokalizacjach, które dziś kojarzą nam się ze zgoła innym niż cmentarny krajobrazem. W obrębie samego centrum było aż kilkanaście cmentarzy. Wiele parków powstało właśnie w miejscach pochówku.

Cmentarze znajdowały się m.in naprzeciwko Dworca Głównego PKP, w Parku Andersa, w Rynku, na Placu Grunwaldzkim czy na Ostrowie Tumskim. Po wielu z nich nie ma dzisiaj śladu, po niektórych pozostały pamiątkowe tablice i wspomnienia mieszkańców. Jesteście ciekawi, w których miejscach Wrocławia znajdowały się kiedyś cmentarze? Zajrzyjcie do galerii!

Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstanie w centrum kongresowym przy Rakietowej?