Pocovidowa ścieżka zdrowia w Polanicy-Zdroju już otwarta

2021-07-27 14:35

W Polanicy-Zdroju na Dolnym Śląsku otwarto pocovidową ścieżkę zdrowia, czyli specjalną trasę dla osób powracających do zdrowia po przebytym zakażeniu koronawirusem. Ścieżka składa się z dwóch tras, na których prezentowane są ćwiczenia pomagające w rekonwalescencji układu oddechowego.

Specjalna trasa dla osób powracających do zdrowia po przebytym zakażeniu koronawirusem została otwarta w Polanicy-Zdroju. Trasa składa się z dwóch ścieżek - łatwiejszej i trudniejszej. Na obu prezentowane są ćwiczenia pomagające w rekonwalescencji układu oddechowego. Krótsza ścieżka rozpoczyna się w Parku Józefa, za sanatorium Wielka Pieniawa. Znajdują się tam cztery tablice, na których ćwiczenia prezentuje czterokrotna olimpijka w skoku o tyczce Monika Pyrek. Pomocne przy wykonywaniu ćwiczeń okażą się drzewa i ławki.

- Ćwiczenia są tak stworzone, że każdy może z nich skorzystać - mówi Monika Pyrek. - Można sobie zrobić nawet taki wewnętrzny sprawdzian, zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak ta kondycja wzrasta.

Na dłuższej trasie w Parku Leśnym znajdziemy już 10 tablic z ćwiczeniami. Przy ich wykonywaniu również pomocne okażą się drzewa i ławki. Wszystkie ćwiczenia opracowały dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska i dr hab. Małgorzata Sobera z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

- Te ćwiczenia są tak pomyślane, żeby angażowały kolejne grupy mięśni, również niektóre z nich są ćwiczeniami rozciągającymi, zwłaszcza na tej długiej ścieżce – wyjaśnia Małgorzata Sobera. - W ten sposób podeszłyśmy do sprawy, rozumiejąc od strony gimnastyki również kwestie wydolności czy sprawności osób, które są rekonwalescentami układu oddechowego.

Jak informuje PAP, pocovidowa ścieżka zdrowia powstała we współpracy samorządu Polanicy-Zdroju, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Fundacji Moniki Pyrek i Uzdrowisk Kłodzkich PGU.

We Wrocławiu budują nowy aquapark.