Budżet Wrocławia na 2023 rok

i

Autor: pixabay.com Budżet Wrocławia na 2023 rok

Bez poprawek opozycji

Potężna wyrwa w finansach Wrocławia. Radni uchwalili budżet na 2023 rok

2022-12-09 11:46

Budżet Wrocławia na 2023 rok przyjęty. Dochody miasta mają wynieść blisko 5,6 mld zł, a wydatki – 6,4 mld zł. To oznacza, że deficyt budżetowy wyniesie 815 mln zł.

Budżet Wrocławia na 2023 rok

Podczas czwartkowej (8 grudnia) sesji radni przyjęli budżet Wrocławia na rok 2023. Za było 20 radnych, 8 zagłosowało przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. W przyszłym roku dochody miasta mają wynieść blisko 5,6 mld zł, a wydatki – 6,4 mld zł. - Przygotowaliśmy budżet na miarę obecnej sytuacji. 17-procentowa inflacja, zawieszone środki z Krajowego Programu Odbudowy, niekorzystne reformy podatkowe czy w końcu wciąż nieznane ceny energii oraz koszty wywozu odpadów. W tej niepewnej rzeczywistości stawiamy na bezpieczny budżet, który zakłada szereg oszczędności, ale zarazem nie spowolni rozwoju miasta – podsumował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Łączne dochody Wrocławia mają wynieść w przyszłym roku 5,59 mld zł, z czego aż 72% z nich (4 mld zł) to dochody własne. Wśród nich: 594 mln zł dochodów z majątku, 587 mln zł z podatku od nieruchomości czy 428 mln zł wpływów z opłat. Wpływy z PIT i CIT w przyszłym roku mają wynieść łącznie 1,7 mld zł.

Wydatki miasta mają wynieść 6,4 mld zł. – Tylko wydatki bieżące, 5,23 mld zł, wzrosną względem roku 2022 o ponad 700 mln zł. To przede wszystkim efekt galopującej inflacji. Wydatki majątkowe, czyli między innymi inwestycje, spadną rok do roku o prawie 175 mln zł, do poziomu 1,18 mld zł – wyjaśnił Marcin Urban, skarbnik miasta.

Wyrwa w finansach miasta, a więc deficyt budżetowy wyniesie 815 mln zł.

Bez poprawek opozycji  

Do projektu budżetu opozycja złożyła niemal 90 poprawek. Nie zostały one uwzględnione w autopoprawce, ponieważ – jak podkreślił prezydent Wrocławia – "część z nich zaplanowana jest już do realizacji, a dla części wniosków koszty ich realizacji zostały znacznie niedoszacowane". Wszystkie poprawki zostały odrzucone w głosowaniu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Bartłomiej Ciążyński z Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie brakuje 400 mln zł, której – jak mówił – nie znalazły się w nim, ponieważ "rząd zamroził wpływy z podatku PIT na poziomie z 2019 roku". - Na tej zmianie podatkowej Wrocław straci w latach 2019-2023 1,75 mld zł, a jeśli wziąć rekompensatę, którą rząd obiecał, to ta strata będzie na poziomie 1,36 mld zł – mówił Ciążyński. Radny wskazywał też, że w wyniku inflacji wydatki bieżące miasta w przyszłym roku wyniosą 5,23 mld zł i wzrosną o 418 mln zł w stosunku do roku 2022.

Według Michała Kurczewskiego, przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia, przyszłoroczny budżet miasta jest mało transparentny. - To głosowanie na kota w worku. trudno z przekonaniem głosować nad tym budżetem mając w głowie praktykę, podejście władz Wrocławia do wydawania środków i politykę miejską generującą mniejsze lub większe afery – mówił Kurczewski.

Przewodniczący opozycyjnego Klubu Radnych Nowa Nadzieja Piotr Uhle powiedział, że w projekcie budżetu opozycja nie mogła zmienić nawet przecinka. - Mogliście zaprosić wszystkich do dialogu, wspólnie budować plan na trudne czasu, nie skorzystaliście z tego" – mówił Uhle. Według radnego w przyszłorocznym budżecie można znaleźć puchnące wydatki na biuro prezydenta. "W stosunku do roku 2019 to 40 proc. więcej. Znajdziemy puchnące wydatki na promocję i wydział komunikacji społecznej, który kosztuje nas trzy razy tyle co w roku 2019. Są też wydatki na olbrzymią tubę propagandową, którą buduje się w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej – wyliczał Uhle.

Najwięcej pieniędzy na oświatę

Pieniądze przeznaczone na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą to 33% wszystkich miejskich wydatków – łącznie 2,08 mld złotych. Rok do roku wzrośnie również subwencja oświatowa i dotacja przedszkolna (1,05 mld zł). Pieniądze z budżetu centralnego pokryją jednak zaledwie połowę wszystkich wydatków związanych z oświatą.

W budżecie zaplanowano także 127 mln zł na budowy i kompleksowe przebudowy szkół oraz przedszkoli wraz z infrastrukturą sportową. W przyszłym roku gotowy będzie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej, a rok później – przy Cynamonowej. Do każdego z nich uczęszczać będzie po 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków. Powstaje również nowy budynek przedszkola nr 141 przy ul. Hallera, przebudowywany i remontowany jest także ZSP nr 4 przy ul. Sołtysowickiej.

Ponad miliard na inwestycje

Planowany budżet inwestycyjny wyniesie 1,08 mld zł. W 2023 roku oddane do użytku zostaną największe inwestycje Wrocławia ostatnich lat. Na dokończenie ponad siedmiokilometrowej Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór tylko w przyszłym roku przeznaczonych zostanie 73 mln zł. Łączny koszt inwestycji to 386 mln zł.

Gotowa będzie również trasa tramwajowa na Popowice (59 mln zł w 2023 r.), trwa remont ul. Pomorskiej (34 mln zł), a na ostatniej prostej jest również remont mostów Pomorskich.

W budżecie zapisano także 103 mln zł na budowę ponad 4-kilometrowego, 2. etapu obwodnicy Leśnicy, 80 mln zł na zadania w ramach TORYwolucji, 77 mln zł na realizację Alei Wielkiej Wyspy czy 35 mln zł na budowę nowych mostów Chrobrego oraz projektowanie linii tramwajowej na Swojczyce.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Niektóre ceny mogą szokować.