Pussy Riot gwiazdą 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

i

Autor: Denis Bochkarev/https://commons.wikimedia.org/

Pussy Riot i laureat Eurowizji gwiazdami 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

2021-05-19 10:15

Rosyjska grupa Pussy Riot, holenderska wokalistka Kovacs oraz laureat konkursu Eurowizja - Portugalczyk Salvador Sobra - to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią podczas 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Impreza odbędzie się w dniach 11-20 czerwca, a większość koncertów i spektakli będzie można oglądać zarówno na żywo, jak i online.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbędzie się w dniach 11-20 czerwca. Impreza wraca do stolicy Dolnego Śląska po rocznej przerwie – w ubiegłym roku festiwal się nie odbył ze względu na pandemię koronawirusa. W tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, co oznacza, że większość koncertów i spektakli będzie można oglądać zarówno na żywo, jak i online. Organizatorem Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Teatr Muzyczny Capitol, a festiwal - poza sceną Capitolu - zagości też m.in. na Scenie w Podwórku w Imparcie, w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia oraz w Synagodze pod Białym Bocianem.

Wśród zagranicznych gości festiwalu znaleźli się m.in. holenderska wokalistka Kovacs, pochodzący z Bułgarii performer, choreograf, kompozytor i wokalista Ivo Dimchev oraz laureat konkursu Eurowizja - Portugalczyk Salvador Sobra. Zaplanowano również koncert rosyjskiej grupy Pussy Riot.

- Nie podajemy obsady tego koncertu, ponieważ mamy informację z ostatnich dni, że liderka formacji siedzi właśnie w areszcie - wyjaśnia rzeczniczka PPA Joanna Kiszkis.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej to także przedstawienia: "Być jak Beata" z piosenkami Beaty Kozidrak z Teatru Współczesnego w Szczecinie, "Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" warszawskiego Teatru Studio oraz "Boże! Ojczyzna! – Ale jaka?" - spektakl w reżyserii Bogusława Sobczuka, w którym poezje o Polsce będą recytować aktorzy-mistrzowie słowa, a śpiewać – młodzi wokaliści. Widzowie będą mogli obejrzeć także spektakle dyplomowe szkół teatralnych z ubiegłego roku: "Przybysz" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z warszawskiej Akademii Teatralnej oraz "Inni ludzie" według tekstu Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Stuhra z wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych.

Jak co roku, podczas festiwalu nie zabraknie również Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz Konkursu Off.

Nie zabraknie też polskich gwiazd. Renata Przemyk zaśpiewa w duetach m.in. z Adamem Nowakiem, Czesławem Mozilem, Markiem Dyjakiem i Johnem Porterem. Wystąpią także Magda Kumorek, Mary Komasa, Natalia Sikora z grupą Huncwot oraz duet Karaś/Rogucki.

Znamy też już program koncertu finałowego. W pierwszej części usłyszymy finalistów konkursu, a w drugiej części wystąpi Ralph Kaminski z piosenkami Kory. Koncert galowy pod tytułem "Wiązanka pieśni miłosnych" wyreżyseruje Jan Klata.

- Jan Klata jest czujny i jest to reżyser, który na pewno odbija się bardzo szybko od tego co tu i teraz. Nie wątpię, że gala skręci w jakieś dodatkowe konteksty - mówi dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak. - Bardzo jestem ciekaw, jak zabrzmi teraz „Wiązanka pieśni miłosnych”.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.