Quiz

i

Autor: Shutterstock Quiz

Super test językowy!

QUIZ. To zły zwyczaj pożyczać! Czy rozpoznasz rusycyzmy i germanizmy w języku polskim? Komplet punktów dla purystów!

2023-10-10 5:17

Język polski jest pięknym, ale niezwykle trudnym do nauki językiem. I choć polskich słów nam nie brakuje, to chętnie czerpiemy też z innych języków. Zapożyczeń w języku polskim jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Ba, coraz częściej zdarzają się też kalki językowe. Potraficie je rozpoznać? Zapraszamy was do do rozwiązania quizu: czy rozpoznasz zapożyczenia w języku polskim (rusycyzmy i germanizmy itd.)? Pamiętajcie, że to zabawa, nie sprawdzian szkolny, ale satysfakcja z kompletu punktów - bezcenna!

Germanizmy, rusycyzmy, anglicyzmy, galicyzmy - zapożyczeń językowych z języków obcych (np. niemieckiego, rosyjskiego, angielskiego i francuskiego) jest w języku polskim naprawdę sporo. Wiele z nich weszło w nasz język ojczysty na dobre na tyle, że już nawet wypowiadając je, nie zastanawiamy się nad ich nieco obcym brzemieniem. Zapożyczenia językowe w języku polskim istnieją, funkcjonują i być może używacie ich nieświadomie. Ale są też kalki językowe, czyli dosłowne tłumaczenie zwrotów i zdań z języka obcego na język polski, często bez uwzględnienia różnic gramatycznych. Przykład? Popularny zwrot, który można usłyszeć w sklepach i korporacjach: jak mogę pomóc? To oczywista kalka z języka angielskiego: how can I help you? Warto pamiętać, że nie każda kalka językowa jest błędem. Czasem to po prostu dosłowne przetłumaczenie zwrotu, który się przyjął w naszym języku. Uspokajamy! Nasz quiz jest zabawą, nie klasówką z języka polskiego. Jednak satysfakcja z kompletu punktów będzie bezcenna! Uważnie czytajcie pytania i pamiętajcie, że zawsze tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Powodzenia!

QUIZ. Zapożyczenia i kalki językowe. Rozpoznasz rusycyzmy i germanizmy w języku polskim?

Pytanie 1 z 12
To jeden z najpopularniejszych rusycyzmów w języku polskim. Wskaż go:

ZOBACZ TEŻ: QUIZ. Masło maślane. Czy rozpoznasz pleonazmy w języku polskim? Już 7/12 to sukces

ROZWIĄŻ TAKŻE: QUIZ. To samo brzmienie, inne znaczenie. Jak dobrze znasz homonimy? 9/12 to sukces!

POLECAMY RÓWNIEŻ: QUIZ. Rozszyfrujesz te skrótowce? My podajemy skrót, ty zgadujesz pełną nazwę. Uważaj na pytanie numer 4!