Most Osobowicki we Wrocławiu

i

Autor: Google Street View Most Osobowicki we Wrocławiu

Remont mostu Osobowickiego we Wrocławiu. Mieszkańcy nie zgadzają się na zwężenie jezdni!

2020-01-15 8:12

Radni północnych osiedli Wrocławia protestują przeciwko koncepcji przebudowy mostu Osobowickiego. Twierdzą, że miasto zabierze im jeden pas ruchu na rzecz rowerzystów i autobusów. Magistrat powołuje się na badania i zapewnia, że większych korków nie będzie.

Przetarg na projekt przebudowy zabytkowego mostu Osobowickiego magistrat ogłosił pod koniec ubiegłego roku. Niedawno otworzył oferty i teraz je analizuje. Radni północnych osiedli Wrocławia protestują przeciwko koncepcji jego przebudowy.

- Pomysł jest kontrowersyjny, ponieważ polega na zwężeniu jezdni kosztem ścieżki pieszo-rowerowej - mówi Grzegorz Maślanka, przewodniczący rady Osiedla Karłowice-Różanka, który złożył swój podpis w liście do prezydenta Wrocławia.

Razem z nim podpisało się kilkudziesięciu radnych osiedli.

- Nie każdy jeździ komunikacja miejską, czasem chcemy załatwić szybko dwie sprawy, poruszając się samochodem - mówi Mariola Skowron z osiedla Karłowice-Różanka.

Mieszkańcy w liście proponują budowę dodatkowej kładki rowerowej. Innym pomysłem jest zaoszczędzenie miejsca przez budowę chodnika po jednej stronie ulicy, a ścieżki rowerowej po drugiej.

Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji uspokaja, że to dopiero pierwsza koncepcja, przy której i tak liczba samochodów przejeżdżających przez most nie ulegnie zmianie.

- Most dziś przyjmuje mniej więcej 1000 samochodów na godzinę i ten ruch ma być utrzymany. Musimy brać pod uwagę, że ruch pojazdów reguluje się poprzez sygnalizację świetlną - informuje.

Bartosz Nowak przypomina też, że drugi pas na moście, o którym mówią mieszkańcy. jest tak naprawdę wyłączony z ruchu. Przy torowisku jest linia ciągła, a nie przerywana, co oznacza, że kierowcy korzystają dziś z drugiego pasa nie do końca legalnie.

Miasto zapowiada, że głos mieszkańców zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę w finalnym projekcie mostu.

Po przebudowie most odzyska dawny, historyczny blask, zostaną odbudowane baszty, pojawią się zabytkowe latarnie, a znikną szpecące go rury ciepłownicze. W ciągu kilkunastu dni ma zostać wybrany wykonawca projektu.

Więcej na temat remontu mostu Osobowickiego w materiale reporterki radia ESKA Patrycji Nawrockiej: