We Wrocławiu z programu z programu może skorzystać 65 tysięcy dzieci

i

Autor: Sathyatripodi/PD/pixabay.com We Wrocławiu z programu z programu może skorzystać 65 tysięcy dzieci

Rodzina 500 plus we Wrocławiu. Jak i gdzie złożyć wniosek? Czy dostaniemy pieniądze na czas? [AUDIO]

2016-03-16 18:30

Wypłaty mają ruszyć dwa tygodnie, a we wrocławskim MOPS-ie nadal brakuje pracowników do obsługi programu. To zresztą nie jedyny problem, jeśli chodzi o Rodzinę 500 plus.

Do startu programu czasu już niewiele, tymczasem nie ma jeszcze oprogramowania komputerowego, które ma pomóc MOPS-om w przyjmowaniu wniosków. Pewne jest za to, że program ruszy 1 kwietnia, a ośrodek pomocy będzie miał trzy miesiące na wypłacenie pieniędzy rodzinom.

Czy wrocławianie dostaną pieniądze w terminie? 

Wrocław na wypłatę świadczeń ma od rządu dostać w tym roku 300 milionów złotych. W mieście z programu może skorzystać 65 tysięcy dzieci.

- Nasze doświadczenia z realizacji niektórych zadań zleconych są takie, że nie zawsze pieniądze przychodzą na czas. Jak bedzie tym razem, tego do końca nie wiem - przyznaje Jacek Sutryk z wrocławskiego magistratu.

Mało urzędników do wypłat 

Nikt jednak nie zakłada w urzędzie czarnego scenariusza. Aktualnie wrocławski MOPS planuje do obsługi programu zatrudnić 50 nowych pracowników i 30 stażystów. Jednak to i tak może być za mało.

- Czeka nas jeszcze ogromna operacja przesunięcia części pracowników z działu świadczeń na stanowiska merytoryczne do nowego zespołu do spraw projektu Rodzina 500 plus - tłumaczy Anna Józefiak Materna, dyrektorka ośrodka we Wrocławiu. 

To z kolei może spowodować, że powstaną większe kolejki przy wypłacie innych świadczeń.

Gdzie złożyć wniosek

Będzie można to zrobić w internecie, wysłać dokument pocztą albo skorzystać z jednego z 16 punktów stałych lub 119 mobilnych. Główny oddział zajmujący się programem powstanie w Centrum Biznesu Grafit przy ulicy Namysłowskiej 8. Wnioski będzie można składać również siedzibach MOPS-u w całym mieście, Domu Pomocy Społecznej przy Litewskiej oraz w Ośrodku wsparcia przy Reymonta. Mobilne punkty składania wniosków powstaną w żłobkach i przedszkolach.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Pieniądze fruwały w centrum Wrocławia! Teraz czekają na właściciela​