Rozgrzeszenia nie będzie. Ksiądz tłumaczy, jaka spowiedź jest nieważna. Słuchajcie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdj. ilustracyjne.

Ksiądz wyjaśnia

Rozgrzeszenia nie będzie. Ksiądz tłumaczy, jaka spowiedź jest nieważna. "Słuchajcie"

2023-11-20 11:55

Do spowiedzi udajemy się nie tylko po to, aby wyznać księdzu nasze grzechy, ale również po to, aby uzyskać rozgrzeszenie. Panuje przekonanie, że niezależenie od tego, ile i jak nagrzeszymy, otrzymamy rozgrzeszenie. Okazuje się, że to nie do końca prawda. Kiedy spowiedź jest nieważna? Szczegóły poniżej.

Kiedy nie otrzymamy rozgrzeszenia? Ksiądz wyjaśnia, czym jest nieważna spowiedź

Na kanale "Bez sloganu" pojawił się krótki odcinek o rozgrzeszeniu. Franciszkański duchowny wyjaśnił widzom, kiedy spowiedź jest nieważna i w jakich przypadkach spowiednik może odmówić spowiadającemu rozgrzeszenia. Wbrew pozorom nie jest tak, że pójście do spowiedzi jest jednoznaczne z otrzymaniem rozgrzeszenia.

Jeden z współtwórców "Bez sloganu" zwraca uwagę, że sakramenty, to nie tylko mówienie znanych formułek. - Może zaistnieć taka sytuacja, że rozgrzeszenia nie otrzymamy. Niektórym osobom się wydaje, że sakrament to jest pewien automatyzm (...). Że przychodzi człowiek, prosi księdza czy kogokolwiek, kto jest szafarzem sakramentu, żąda, żeby sakrament został udzielony, ten szafarz robi to, co do niego należy i wszystko załatwione. Nie tak jest, słuchajcie - mówił ksiądz i zwrócił uwagę na rolę intencji w sakramentach.

Rozgrzeszenia po spowiedzi nie otrzymamy w sytuacji, gdy po wyznaniu grzechów nadal zamierzamy postępować tak samo. Jeśli w spowiadającym nie ma woli i intencji zerwania z grzechem śmiertelnym, wówczas rozgrzeszenia nie będzie. Podobnie będzie w przypadku, gdy okłamiemy duchownego, obiecując poprawę, a później nadal będziemy popełniać ten sam grzech.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyjmujesz księdza po kolędzie? Są wielkie zmiany, nowe wymogi dla parafian

Źródło: WP

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski