Samochód podczas upału może być śmiertelną pułapką

i

Autor: Free-Photos/cc0/pixabay.com Samochód podczas upału może być śmiertelną pułapką

Samochód jak śmiertelna pułapka! Nie zostawiajcie w nich dzieci ani zwierząt!

2019-06-11 14:25

Wysokie temperatury to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Skrajną nieodpowiedzialnością jest pozostawianie dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach, które w upale mogą okazać się śmiertelną pułapką. Panująca w nich temperatura może być dwukrotnie wyższa niż na zewnątrz.

Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywanie w takich warunkach może zakończyć się śmiercią - ostrzega policja.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć.

>>> Gdzie się podziały Wrocławskie Neony? "Rumcajs" czy "Hanka" zniknęły z podwórka na Ruskiej! [GALERIA, AUDIO]

Tak nieodpowiedzialne zachowanie skończy się też prawnymi konsekwencjami. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia.

W tym przypadku właściciele również nie pozostaną bezkarni. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”.

Czytaj także: Jedyna taka riksza w Polsce! Będzie promować ideę wolontariatu we Wrocławiu [AUDIO]