Ścinawa: Trwa budowa mostu tymczasowego na Odrze. Sprowadzono go prosto z USA [ZDJĘCIA]

2021-03-26 8:52

W Ścinawie na Dolnym Śląsku trwa montaż mostu tymczasowego, który na czas remontu zabytkowego mostu w ciągu drogi krajowej 36 zapewni przeprawę przez Odrę. Konstrukcję tymczasowej przeprawy sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych. Tymczasowy most ma zostać uruchomiony jeszcze przed wakacjami.

Ponadstuletni most w Ścinawie czeka gruntowny remont. Na czas prac remontowych zabytkowa przeprawa przez Odrę w ciągu drogi krajowej nr 36 zostanie wyłączona z ruchu. Aby oszczędzić kierowcom stukilometrowego objazdu, w pobliżu remontowanej przeprawy stanie most tymczasowy. Prace przy jego budowie idą już pełną parą - obecnie trwa montaż przęseł.

Nowy most tymczasowy będzie miał 414 metrów długości, a jego elementy konstrukcyjne zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Uruchomienie nowego mostu i objazdu planowane jest w drugim kwartale 2021 roku. Wtedy rozpocznie się remont zabytkowej przeprawy.

Remont ponadstuletniego mostu o długości 350 metrów będzie obejmował m.in. remont podpór, rozbiórkę nawierzchni i płyty pomostowej, wykonanie nawierzchni, naprawę balustrad mostu oraz wymianę dylatacji. Na moście zakończyły się już prace antykorozyjne konstrukcji stalowej i trwa naprawa balustrad. Planowany termin zakończenia remontu to przełom drugiego i trzeciego kwartału 2022 r. Inwestycja ma kosztować 32 mln zł.

Most tymczasowy w Ścinawie prawie gotowy.