Sensacyjne narodziny we wrocławskim zoo. Na świat przyszły wyjątkowe płaszczki [WIDEO]

2020-06-24 8:23 mar
We wrocławskim zoo urodziły się orlenie cętkowane
Autor: Zoo Wrocław

W zoo we Wrocławiu na świat przyszły dwa orlenie cętkowane – wyjątkowe płaszczki, które w Polsce można spotkać tylko we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. To drugie narodziny orleni w historii polskich ogrodów zoologicznych. Pierwsze miały miejsce rok temu, również we Wrocławiu.

Zoo we Wrocławiu może pochwalić się kolejnych sukcesem hodowlanym. W maju urodziły się dwa orlenie cętkowane – zagrożone wyginięciem płaszczki, które w Polsce można spotkać tylko we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Na całym świecie ten gatunek hodowany jest zaledwie w 19 ogrodach zoologicznych i akwariach.

We wrocławskim ZOO urodziły się płaszczki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Orlenie cętkowane trafiły do Wrocławia w 2014 roku, wraz z otwarciem Afrykarium. Obecnie można je podziwiać w dwóch strefach – w Morzu Czerwonym oraz w Kanale Mozambickim. Mieszka ich tam łącznie siedem. Jak się okazuje we wrocławskim Afrykarium orlenie znalazły idealne miejsce do życia i rozmnażania się.

- 1 kwietnia 2019 roku urodził się samiec, któremu nadaliśmy imię Harley. Jego matką jest Harry, jedna z największych przedstawicielek tego gatunku w naszym zoo - opowiada Jakub Kordas, kierowniki akwariów wrocławskiego zoo. - To powód do radości i dumy, ponieważ orlenie przyjechały do nas jako bardzo młode osobniki i musieliśmy poczekać, aż dorosną. A dorastanie u nich trwa nawet 7 lat! Musieliśmy w tym czasie zapewnić im optymalne warunki do życia, bo w zasadzie to jedyna hodowla w Polsce, a Harley jest pierwszym urodzonym orleniem cętkowanym w polskiej historii akwarystyki.

W tym roku na świat przyszły dwa kolejne osobniki. 2 maja Harry urodziła samczyka i samiczkę. Młode orlenie nie zostaną jednak we Wrocławiu na stałe.

- Pojadą w świat do konkretniej, skrupulatnie wybranej wcześniej instytucji w Europie - tłumaczy Jakub Kordas. - Jako koordynator hodowli orleni cętkowanych w Europie będę starał się umieścić je w instytucjach, gdzie wzbogacą pulę genetyczną. Nasze samice są niespokrewnione z grupą założycielską, więc ich potomstwo jest bardzo cenne dla całej europejskiej grupy hodowlanej.

We wrocławskim zoo urodziły się orlenie cętkowane
Autor: Zoo Wrocław

Orleń cętkowany należy do gatunku zagrożonego wyginięciem w środowisku naturalnym. Występuje w Oceanie Indyjskim i Spokojnym – od wschodniego wybrzeża Afryki i południowej Azji, przez całą Indonezję, północne wybrzeże Australii aż do Hawajów.