Zoo we Wrocławiu może pochwalić się nowym, niezwykle rzadkim gatunkiem. W nowej wolierze w Afrykarium razem z nietoperzami młotogłowami i turako długoczubym zamieszkały pawie kongijskie. Dwa samce przybyły do Wrocławia z zoo w Warszawie.
Pawie kongijskie to gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że w naturze żyje od 2,5 do 10 tys. tych ptaków. Pierwsze zdjęcia pawia kongijskiego w naturze zrobił dopiero w 1996 roku znany filmowiec i fotograf zwierząt Alan Root. Do dziś spotkania z tym gatunkiem stanowią prawdziwą rzadkość.
Hodowla tego gatunku nie jest łatwa - wymaga ściśle określonych warunków, jak chociażby wysoka temperatura i wilgotność. Dziś w Europie żyje zaledwie 30 osobników w 9 ogrodach zoologicznych. W Polsce można je zobaczyć tylko we Wrocławiu i Warszawie.
Paw kongijski zamieszkuje lasy tropikalne Demokratycznej Republiki Konga. To jedyny paw zamieszkujący Afrykę. Prowadzi dzienny i naziemny tryb życia. Żywi się nasionami, owocami, orzechami i owadami. Należy do słabych lotników - jest zdolny jedynie do podlatywania na drzewa, gdzie nocuje i ukrywa się przed niebezpieczeństwem. Gatunek ten wyróżnia spektakularne, bardzo kolorowe upierzenie. Samiec osiąga 70 cm wysokości, a samica 63 cm, przy masie ciała niewiele przekraczającej 1 kg.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj