Nowy gatunek we wrocławskim zoo! W Afrykarium zamieszkały pawie kongijskie [ZDJĘCIA]

2020-06-18 21:04 mar

We wrocławskim zoo od kilku dni można podziwiać pawie kongijskie. Te bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem ptaki zamieszkały w strefie Kongo w Afrykarium. Gatunek ten można spotkać tylko w 20 ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Zoo we Wrocławiu może pochwalić się nowym, niezwykle rzadkim gatunkiem. W nowej wolierze w Afrykarium razem z nietoperzami młotogłowami i turako długoczubym zamieszkały pawie kongijskie. Dwa samce przybyły do Wrocławia z zoo w Warszawie.

Pawie kongijskie to gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że w naturze żyje od 2,5 do 10 tys. tych ptaków. Pierwsze zdjęcia pawia kongijskiego w naturze zrobił dopiero w 1996 roku znany filmowiec i fotograf zwierząt Alan Root. Do dziś spotkania z tym gatunkiem stanowią prawdziwą rzadkość.

Hodowla tego gatunku nie jest łatwa - wymaga ściśle określonych warunków, jak chociażby wysoka temperatura i wilgotność. Dziś w Europie żyje zaledwie 30 osobników w 9 ogrodach zoologicznych. W Polsce można je zobaczyć tylko we Wrocławiu i Warszawie.

Paw kongijski zamieszkuje lasy tropikalne Demokratycznej Republiki Konga. To jedyny paw zamieszkujący Afrykę. Prowadzi dzienny i naziemny tryb życia. Żywi się nasionami, owocami, orzechami i owadami. Należy do słabych lotników - jest zdolny jedynie do podlatywania na drzewa, gdzie nocuje i ukrywa się przed niebezpieczeństwem. Gatunek ten wyróżnia spektakularne, bardzo kolorowe upierzenie. Samiec osiąga 70 cm wysokości, a samica 63 cm, przy masie ciała niewiele przekraczającej 1 kg.

Wrocławskie pingwiny zwiedzają zoo

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj