Narodziny manata we wrocławskim zoo to sensacyjne wydarzenie, gdyż gatunek ten zagrożony jest wyginięciem, a o jego przetrwanie walczą ogrody zoologiczne na całym świecie. To także ogromny sukces zoo we Wrocławiu - w ciągu trzech lat od stworzenia stada hodowlanego na świat przyszły już trzy manaty.
Mały manat urodził się w sobotę, 23 maja. Najprawdopodobniej to samiec, ale na ostateczne ustalenie płci musimy jeszcze trochę zaczekać. Tuż po narodzinach maluch mierzył ok. 110 cm i ważył ponad 20 kg. Od tej pory znajduje się pod troskliwą opieką matki Abel, która samodzielnie go karmi. Parę można obserwować w strefie Kongo w Afrykarium. Razem z nimi, w specjalnie przygotowanym basenie, mieszkają pozostali członkowie stada – Ling, Lavia, Piraya, Armstrong i Gumla.
Manaty są zagrożone wyginięciem, a ich hodowla jest bardzo trudna. Trzeba im stworzyć ściśle określone warunki życia – duży basen z wodą w temperaturze co najmniej 26 stopni C oraz odpowiednią żywność w dużych ilościach (6 wrocławskich osobników zjada dziennie ok. 150 kg warzyw). Wszystko to sprawia, że ich populacja w ogrodach zoologicznych jest jeszcze za mała, aby zapewnić przetrwanie gatunku.
Manat karaibski to ssak, który całkowicie przystosował się do życia w wodzie. Tylne kończyny zanikły, przednie posiadają "paznokcie" będące ewolucyjną pozostałością po kopytach, a wrzecionowate ciało jest zakończone ogonem w formie płetwy. Skóra zwierzęcia jest z reguły szara lub brązowa, często pokryta glonami. Na jej powierzchni widać pojedyncze włosy, a na pysku znajdują się wibrysy (włosy czuciowe). Manat oddycha powietrzem atmosferycznym, więc co 3-5 minut musi się wynurzyć, by zaczerpnąć tchu. Kiedy śpi wynurza się co ok. 15 minut. Jest roślinożercą i w skład jego diety wchodzi ok. 60 gatunków roślin wodnych.
Manat karaibski jest największym ze wszystkich współcześnie żyjących brzegowców. Przeciętnie osiąga długość 2,7 - 3,5 m i masę ciała 200 - 600 kg (samice zwykle są większe od samców). Zwierzęta te występują w ujściach rzek oraz w wodach przybrzeżnych Oceanu Atlantyckiego - od Florydy, przez Zatokę Meksykańską po Karaiby. W naturze żyją do 28 lat, a w hodowlach rekord wyniósł aż 69 lat.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj