Sky Tower zostanie wystawiony na sprzedaż. Ile jest wart najwyższy budynek we Wrocławiu?

2021-02-26 7:05

Sky Tower - najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce - zostanie wystawiony na sprzedaż. Sprzedaż ponad 200-metrowego budynku to element nowej strategii jego właściciela - grupy deweloperskiej Devalia. Budowa Sky Tower kosztowała ponad miliard złotych. Za ile zostanie teraz sprzedany?

Sky Tower to najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z symboli stolicy Dolnego Śląska. Mierzący 212 metrów wieżowiec jest też jednym z najwyższych budynków w Polsce. Ustępuje tylko warszawskim Varso Tower (310 m), Pałacowi Kultury i Nauki (237 m) i Warsaw Spire (220 m).

Wszystko wskazuje na to, że ten imponujący budynek wkrótce zmieni właściciela. Firma Develia - właściciel Sky Tower - ujawniła nową strategię na lata 2021-2025. Deweloper planuje skoncentrować się na segmencie mieszkaniowym i istotnie zmniejszyć zaangażowanie kapitałowe w segmencie biurowym i handlowym. Jednym z elementów tej strategi ma być sprzedaż najwyższego budynku we Wrocławiu. Pieniądze z jego sprzedaży miałyby pójść na zakup gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe oraz w segment najmu instytucjonalnego w największych miastach w Polsce, w tym m.in. we Wrocławiu.

Sky Tower idzie pod młotek

Sky Tower ma zostać wystawiony na sprzedaż jeszcze w 2021 roku. Na razie nie wiadomo za jaką cenę. Jego budowa kosztowała ponad miliard złotych, ale według dewelopera wycena budynku spadła z powodu pandemii o ok. 150 mln zł.

Budowa Sky Tower rozpoczęła się w grudniu 2007 roku, a budynek oddano do użytku w roku 2012. Wieżowiec ma 212 metrów wysokości i liczy sobie 51 kondygnacji. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 66 tys. mkw. Mieszczą się na niej biura, lokale usługowo-handlowe i 236 apartamentów, z których największy ma 222 mkw. powierzchni.