Środa Popielcowa 2022. Środa popielcowa już dziś, 22 lutego. To bardzo ważny dzień dla katolików. Właśnie wtedy zaczyna się Wielki Post. Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Co na obiad w Popielec? Sprawdźcie poniżej szczegóły.

i

Autor: pixabay.com Środa Popielcowa 2022. Środa popielcowa już dziś, 22 lutego. To bardzo ważny dzień dla katolików. Właśnie wtedy zaczyna się Wielki Post. Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Co na obiad w Popielec? Sprawdźcie poniżej szczegóły.

Od ilu lat jest post?

Środa Popielcowa 2023. Czy dziś obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Od ilu lat jest post?

2023-02-22 9:33

Środa Popielcowa 2022. Środa popielcowa już dziś, 22 lutego. To bardzo ważny dzień dla katolików. Właśnie wtedy zaczyna się Wielki Post. Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Co na obiad w Popielec? Sprawdźcie poniżej szczegóły.

Środa Popielcowa 2023

Środa Popielcowa już dziś, 22 lutego 2023 roku. Przede wszystkim kojarzy nam się z posypywaniem głów popiołem podczas mszy świętej. Oczywiście, to bardzo ważny gest, o którym przeczytacie jeszcze poniżej.

W Środę Popielcową rozpoczyna się Wielki Post, który jest przygotowaniem do najważniejszego święta dla katolików, czy Świąt Wielkanocnych. Przypomnijmy, że Wielki Post trwa 40 dni i jest to czas pokuty i nawracania się. Najważniejsze w tym okresie dla osób wietrzących powinny być post, modlitwa i jałmużna.

Czym jest Środa Popielcowa?

Jak wspomnieliśmy, podczas Środy Popielcowej bardzo ważne jest uczestnictwo we mszy świętej. Jej kluczowym momentem jest gest posypania głowy popiołem. Wtedy też kapłan wypowiada bardzo ważne zdanie - „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Środa Popielcowa. Post od ilu lat?

Podczas Środy Popielcowej obowiązuje ścisły post. Obowiązuje on wszystkich w wieku od 18 do 60 lat. Nie można spożywać mięsa, ani pić alkoholu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zalecana jest już od 14. roku życia.

Post ścisły – co to oznacza?

Post można podzielić na post jakościowy i ilościowy. Post jakościowy dotyczy ograniczenia tego, co jemy, czyli – przede wszystkim – dotyczy zakazu spożywania mięsa.

Post ilościowy dotyczy tego, ile możemy zjeść potrwa. W Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta.

Sonda
Czy pójdziesz do kościoła w Środę Popielcową?
HOMOSEKSUALIZM, in vitro i KOŚCIÓŁ - Weronika Kostrzewa Miejsce Spotkania