Strajk nauczycieli we Wrocławiu

i

Autor: EG Strajk nauczycieli we Wrocławiu

Strajk nauczycieli we Wrocławiu. Lekcje w szkołach odwołane! [JAK WYGLĄDA PROTEST?, MAPA]

2019-04-08 10:42

W poniedziałek, 8 kwietnia, nauczyciele w całej Polsce przystąpili do strajku. Zgodnie z danymi ZNP we Wrocławiu strajkuje 80 proc. szkół. Jak przebiega strajk i co w tym czasie z uczniami? Sprawdźcie!

Nie doszło do porozumienia pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem. Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałek, 8 kwietnia, nauczyciele w całej Polsce przystąpili do strajku. Zgodnie z wyliczeniami ZNP do strajku przystąpiło ponad 80 proc. szkół w kraju. We Wrocławiu strajkować ma 200 z 250 szkół, a na całym Dolnym Śląsku prawie 1000 placówek.

Jak wygląda strajk nauczycieli?

Na stronie ZNP wypunktowano dokładne zasady strajku. Nauczyciele napisali m.in.

  • Przyjdziemy do szkoły, ale nie będziemy prowadzili zajęć lekcyjnych ani opiekuńczych.
  • W strajku wezmą udział nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
  • To jest protest, w którym chodzi o naszą godność i o lepszą przyszłość polskiej szkoły.
  • Walczymy o wzrost wynagrodzeń, ale jednocześnie o większe pieniądze dla oświaty.
  • Chcemy, żeby samorządy otrzymywały z budżetu państwa wyższą subwencję na szkoły, przedszkola i placówki oświatowe.

Informację o tym, czy szkoła przystąpiła do strajku, rodzice znajdą na stronach internetowych placówek.

Co z uczniami w czasie strajku?

Zgodnie z zapowiedzią, w czasie strajku nauczyciele nie będą sprawować opieki nad uczniami. Rodzice uczniów, którzy nie ukończyli 8 lat mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka, wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji.

- Po pierwsze dziecko musi mieć mniej niż 8 lat, a więc jeszcze nie obchodziło swoich ósmych urodzin. Po drugie zasiłek przysługuje, gdy nikt w czasie zamknięcia szkoły nie może opiekować się dzieckiem – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Istotne jest jeszcze to, aby zamknięcie placówki, do której chodzi dziecko było nieprzewidziane, czyli żeby o fakcie tym rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym niż siedem dni – wyjaśnia Kowalska-Matis.

>>> Urząd marszałkowski nie chce już finansować Narodowego Forum Muzyki [AUDIO]

W tych przypadkach należy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Rodzice starszych dzieci mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez miasto. Na liście opracowanej przez magistrat znajdują się 23 jednostki, w których przygotowano zajęcia dla uczniów za darmo lub za symboliczną złotówkę. Takie warsztaty prowadzone są m.in. w zoo, Hydropolis, Aquaparku, MPK czy na Stadionie Wrocław.

Strajk nauczycieli w Polsce

Przypomnijmy, że początkowo nauczyciele postulowali o 1000 zł podwyżki. Po rozmowach z przedstawicielami rządu ZNP zaproponowało 30 proc podwyżki od 1 stycznia 2020. I na taka propozycję rząd nie przystał. ZNP zaproponowało kolejne rozwiązanie, jakim było rozbicie podwyżki na 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września, ale i tę propozycję rząd odrzucił. Rozmowy ostatniej szansy w niedzielę, 7 kwietnia, również nie przyniosły rozwiązania, choć Beata Szydło ogłosiła, że na propozycję rządu zgodziła się oświatowa "Solidarność".

Czytaj także: Sztuczna inteligencja sprawdzi, gdzie potrzeba najwięcej skuterów [AUDIO]

Zobacz WIDEO: