XXVI Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

i

Autor: bryg. Łukasz Turski / KM PSP Wrocław XXVI Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

Strażacy z Wrocławia wygrali Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim!

2021-09-07 13:45

Wrocławscy strażacy okazali się najlepsi w rozegranych w Górach Stołowych Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim. Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu uzyskała najlepszy czas spośród wszystkich drużyn, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji służb spoza ratownictwa górskiego oraz w nieoficjalnej klasyfikacji open.

W miniony weekend w Karłowie w Górach Stołowych odbyły się XXVI Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim organizowane przez Grupę Sudecką GOPR. W zawodach wzięli udział ratownicy z sześciu grup regionalnych GOPR, niemieccy ratownicy górscy Bergwachtu, reprezentacje jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownicy KGHM Polska Miedź S.A.

- Zawody polegały na pokonaniu przez trzyosobowy zespół ratowników trasy biegu terenowego o długości ok. 6 km - wyjaśnia bryg. Łukasz Turski z wrocławskiej Straży Pożarnej. - Na trasie zostały umieszczone elementy techniczne zawierające poziome lub pionowe układy linowe, takie jak przejście poziome przez most linowy, zjazd i podejście z przepinkami, przejście linowe „M” czy przejście linowe „T”. Regulamin zawodów zawierał również elementy ratownicze takie jak: autoratownictwo oraz dojście ratownika do poszkodowanego i dokonanie jego ewakuacji przy użyciu technik wyciągowych.

Najlepszy czas spośród wszystkich biorących udział w zawodach drużyn uzyskała reprezentacja Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu. Wrocławianie - startujący w składzie mł. kpt. Bartłomiej Naściszewski, st. asp. Mateusz Błaszkiewicz i mł. ogn. Wojciech Gaweł - zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji służb spoza ratownictwa górskiego oraz w nieoficjalnej klasyfikacji open. Co ważne, było to drugie z rzędu zwycięstwo wrocławskich strażaków w tych prestiżowych i wymagających zawodach.

Pożar w wieżowcu i strażacy z noszami na linach. Spektakularne ćwiczenia służb