Studenci Politechniki Wrocławskiej testowali łódź napędzaną energią słoneczną

i

Autor: Tomasz Golla

Studenci Politechniki Wrocławskiej testowali na Odrze łódź napędzaną energią słoneczną [WIDEO]

2021-06-14 12:22

W weekend studenci Politechniki Wrocławskiej testowali na Odrze łódź napędzaną energią słoneczną. Wyścigowa łódź solarna, która będzie w stanie płynąć z prędkością 30 km/godz., jest przygotowywana do międzynarodowych zawodów w Holandii.

W sobotę (12 czerwca) przy Bulwarze im. Rektora Stanisława Kulczyńskiego studenci z zespołu PWr Solar Boat Team po raz kolejny testowali skonstruowaną przez siebie łódź napędzaną energią słoneczną. Tym razem sprawdzali m.in. układ sterowania telemetrię oraz komunikację pilota z lądem.

Studenci Politechniki Wrocławskiej testowali na Odrze łódź napędzaną energią słoneczną

Jednoosobowa łódź wyścigowa, skonstruowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej, ma prawie 6 m długości i 1,6 m szerokości. Jest wyposażona w 9 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 mkw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo-żelazowych, które zasilają silnik napędowy o mocy 4.5 kW - co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym.

Docelowo, dzięki tzw. hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, łódź będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych. Jak zapewniają konstruktorzy, będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/godz.

Łódź przygotowywana jest do międzynarodowych zawodów łodzi solarnych (Solar Sport One), które odbędą się jesienią w Holandii. W czasie konkursu oceniane będą szybkość, zwrotność i efektywność energetyczna łodzi.