LEM Photon - elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez studentów z Wrocławia

i

Autor: Tomasz Golla LEM Photon - elektryczny motocykl szosowy zbudowany przez studentów z Wrocławia

Studenci z Wrocławia zbudowali pierwszy polski elektryczny motocykl szosowy [WIDEO]

2021-07-13 10:58

LEM Photon to pierwszy polski szosowy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów z Wrocławia. Młodzi konstruktorzy zaprojektowali i wykonali ramę pojazdu, układ napędowy, baterię i wiele innych komponentów. Motocykl jest w stanie rozpędzić się do blisko 200 km/godz. i już wkrótce weźmie udział w międzynarodowych zawodach pojazdów elektrycznych „Motostudent” w Hiszpanii.

Studenci z Wrocławia skonstruowali pierwszy polski elektryczny motocykl szosowy. Zespół, który zbudował pojazd nazwany ostatecznie LEM Photon, tworzy kilkudziesięciu studentów - głównie z Politechniki Wrocławskiej, ale także kilku innych wrocławskich uczelni. Zespół ma na swoim koncie już kilka udanych konstrukcji - m.in. do przewozu jedzenia, motocykl dla policji oraz kilka wersji motocykli terenowych. Tym razem studenci za cel postawili sobie budowę motocykla szosowego.

Prace nad motocyklem trwały kilkanaście miesięcy. Młodzi konstruktorzy zaprojektowali i wykonali ramę pojazdu, układ napędowy, baterię i wiele innych komponentów. Efektem ich pracy jest LEM Photon - wyścigowy motocykl szosowy z napędem elektrycznym klasy Moto3, wyposażony w silnik o mocy 42 kW i mogący rozpędzić się do 195 km/godz.

Pod koniec czerwca motocykl przeszedł testy na profesjonalnym torze w Poznaniu, gdzie w trakcie imprezy Speed Day rywalizował z motocyklami spalinowymi. Wkrótce wystartuje też w międzynarodowych zawodach pojazdów elektrycznych „Motostudent”, które rozpoczną się 15 lipca na torze Ciudad del Motor de Aragón w hiszpańskim Alcañiz. W Hiszpanii LEM Photon rywalizował będzie we wspólnym wyścigu z 46 innymi elektrycznymi maszynami z całego świata. Poza pełnym emocji wyścigiem, zaplanowano też punktowane prezentacje techniczne i biznesowe, testy przyspieszenia, hamowania oraz tzw. „rain test”, czyli polewanie motocykla wodą w celu sprawdzenia jego szczelności i bezpieczeństwa. Za kierownicą Photona na hiszpańskim torze zasiądzie 20-letni wrocławski kierowca Krzysztof Borys - wicemistrz Polski SSP300 i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski w klasach Stock Moto 3 i Open Moto 3.

Lem Photon. Motocykl elektryczny, zbudowany na Politechnice Wrocławskiej.