Iluminacja świąteczna we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Golla

Świąteczna iluminacja we Wrocławiu. Jak będzie wyglądała w tym roku?

2021-11-10 15:03

Już w piątek we Wrocławiu rozpocznie się montaż świątecznych dekoracji. Na wrocławskich ulicach, placach i skwerach pojawia się kompozycje złożone z tysięcy światełek w kolorach białym, żółtym, bursztynowym i niebieskim. Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji świątecznej są staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe: "podłaźniczka", "pająk" i "świat".

Montaż iluminacji świątecznej we Wrocławiu rozpocznie się w piątek, 12 listopada. W pierwszej kolejności ozdoby będą montowane na Rynku, czyli w miejscu gdzie jeszcze w listopadzie zainaugurowany zostanie Jarmark Bożonarodzeniowy. Rozwieszanie dekoracji na przewieszkach oraz słupach oświetleniowych potrwa do 4 grudnia. Prace wymagające ustawienia podnośników na ulicach o dużym natężeniu ruchu mają być prowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

TAK WYGLĄDAŁA ILUMINACJA ŚWIĄTECZNA WE WROCŁAWIU ROK TEMU:

Wrocławska iluminacja świąteczna w nowej odsłonie

W tym roku dekoracje świąteczne we Wrocławiu będą kolorystycznie zróżnicowane. Dominować będą barwy: biała, żółta, bursztynowa i niebieska.

- Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji świątecznej będzie podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - W dekoracjach zobaczymy zatem motywy świątecznych pająków, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul (światów), a także tytułowej podłaźniczki.

Podłaźniczka, świat i pająki to ozdoby bożonarodzeniowe uważane za poprzedniczki choinki. Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20. XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka albo jodły podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Świat to kulista ozdoba - klejona zazwyczaj przez dziewczęta - wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Z kolei pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy będącej symbolem urodzaju i szczęścia. Do ich wykonania używano także m.in. bibułek, włóczki, drutu czy mchu.

Kiedy rozbłyśnie świąteczna iluminacja we Wrocławiu?

Jako pierwsze zaświecą się ozdoby świąteczne na obszarze zajmowanym przez Jarmark Bożonarodzeniowy – rozbłysną one już w momencie inauguracji jarmarku, która planowana jest na 19 listopada. Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto w okolicach 6 grudnia i będą świeciły do 31 stycznia 2022 r.

Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego. Choinki świąteczne pojawią się na Rynku, Nowym Targu, ryneczku starego Psiego Pola, Nowych Żernikach oraz placu Grunwaldzkim. Dekoracje ledowe zawisną też na drzewku przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią fontanny na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. W zupełnie nowej odsłonie zobaczymy również most Tumski oraz tunel świetlny na ul. Oławskiej.

Iluminacja na rynku we Wrocławiu