Delegacja Dolnego Śląska w Miami

i

Autor: mat. prasowe

Targi medyczne. Dolny Śląsk skorzysta na obecności w Miami

2022-08-01 10:28

Blisko tysiąc wystawców, kilkanaście tysięcy odwiedzających z około stu krajów z całego świata i mocna reprezentacja Polski oraz Dolnego Śląska - tak w skrócie prezentuje się statystyka targów medycznych FIME zorganizowanych w Miami na Florydzie. W jaki sposób nasz region może skorzystać na obecności w takim wydarzeniu?

Targi FIME to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. W słonecznym Miami swoje towary i usługi prezentowali bowiem przedstawiciele branży medycznej z całego globu. - Dla przedsiębiorców z Polski to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować swoje oferty nie tylko przeróżnych instytucjom związanym z medycyną z samych Stanów Zjednoczonych, ale także z Karaibów i Ameryki Łacińskiej - powiedziała nam Agnieszka Promianowska z Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP zorganizował w Miami polski pawilon, w którym nasze firmy mogły prezentować oferty, a także prowadzić rozmowy biznesowe z zainteresowanymi podmiotami. A takich nie brakowało.

Sporym uznaniem cieszyła się np. oferta firmy Oromed, która produkuje np. stetoskopy, ciśnieniomierze, czy wagi medyczne. Polskie produkty zwracały bowiem uwagę bardzo wysoką jakością, ale też ceną - konkurencyjną w stosunku do tych produkowanych po drugiej stronie Atlantyku.

- Dla Amerykanów jakość ma przeogromne znaczenie. Dlatego też bardzo się ciszę, że produkty naszej firmy cieszyły się takim zainteresowaniem - mówił z kolei Radosław Gaj, z firmy wrocławskiej BISAF, która wytwarza np. specjalistyczne maseczki.

Polski pawilon w Miami

i

Autor: Marcin Torz Targi Medyczne w Miami

Dr Mirosław Lubiński, radny Bezpartyjnych Samorządowców i lekarz zarazem, zwracał uwagę na to, że coraz więcej polskich firm otwiera się na rynki, które do niedawna uznawane były za bardzo egzotyczne. - Cieszę się, że rodzimi przedsiębiorcy stara się zaistnieć na całym świecie. To dobrze, że się rozwijają, że poznają nowe rynki i oczekiwania z tym związane - mówił nam Mirosław Lubiński.

Jak zaznaczył, szalenie istotny jest fakt, że przedstawiciele szeroko rozumianej polskiej służby zdrowia mogli się na Florydzie zetknąć z nowinkami technicznymi, które teraz będzie można wdrożyć w naszym kraju. - Nowych technologii było tu mnóstwo, począwszy od endoprotez, a skończywszy na sprzęcie do endoskopii - mówił Lubiński.

Delegacja Dolnego Śląska w Miami

i

Autor: Marcin Torz

Nowinki technologiczne zainteresowały także Wojciecha Bochnaka, radnego Platformy Obywatelskiej i jednocześnie wiceprezesa piłkarskiego Śląska Wrocław. - Zwracałem uwagę na najnowsze rozwiązania z dziedziny ortopedii i rehabilitacji, czyli zagadnienia, które można wykorzystać w profesjonalnym klubie sportowym - mówił nam Bochnak.

- Dzięki programowi samorządu województwa dolnośląskiego Going Global w międzynarodowych targach uczestniczą dolnośląskie firmy, które mają możliwość prezentacji swoich produktów. Targi Medyczne FIME uznawane są za najważniejszą platformę dla biznesu, networkingu i nauki. Przedsiębiorcy promowali swoje produkty oraz prowadzili rozmowy biznesowe z uczestnikami targów z całego świata – mówi Piotr Karwan, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Uczestnictwo dolnośląskich przedsiębiorców w Targach FIME 2022 możliwe było dzięki projektowi Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. To projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, odpowiadający potrzebom, wyzwaniom  i oczekiwaniom dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Going Global jest projektem unijnym o wartości 6 mln złotych (przy 85% udziale środków europejskich), które samorząd województwa przeznacza na organizację udziału dolnośląskich przedsiębiorstw w międzynarodowych targach, konferencjach, misjach gospodarczych oraz kampaniach promocyjnych.

Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Okres realizacji projektu, to październik 2020 r. – listopad 2022 r.

- W ramach projektu Dolnośląskiej Dyplomacji Gospodarczej - Going Global, realizowanego dzięki środkom unijnym umożliwiamy przedsiębiorcom z naszego regionu aktywne uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach gospodarczych w Europie i na świecie, dzięki czemu pomagamy sektorowi MMŚP w otwarciu swojej działalności na międzynarodowych rynkach oraz na współpracę z zagranicznymi inwestorami. Dzięki takim działaniom dedykowanym dla przedsiębiorców sukcesywnie rozwija się dolnośląska gospodarka – mówi Marek Obrębalski, radny Bezpartyjnych i Samorządowców.

Głównymi celami projektu jest krajowa oraz międzynarodowa promocja gospodarcza przedsiębiorstw i internacjonalizacja gospodarki Dolnego Śląska poprzez tworzenie możliwości pozyskania nowych rynków i nowych inwestorów dla regionalnych przedsiębiorstw. - Projekt Going Global zapewnia również wsparcie procesów inwestycyjnych dolnośląskich przedsiębiorstw, w dziedzinie badań i rozwoju, wspierania działań informacyjno-promocyjnych o charakterze międzynarodowym w sektorze MMŚP - kończy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy UMWD.