Hala Stulecia

i

Autor: EG Hala Stulecia

Te miejsca to duma Dolnego Śląska! Odwiedzają je turyści z całego świata [TOP 10]

2019-07-19 12:15

Majestatyczne zabytki, piękne dzieła natury i miejsca, w których można się zakochać od pierwszego wejrzenia - taki jest Dolny Śląsk. I choć mieszkańcy tego regionu często o tym zapominają, to zagraniczni turyści szaleją na punkcie znajdujących się tu atrakcji, a to dla nas wielki powód do dumy.

Dolny Śląsk jest piękny - jeśli macie wątpliwości, ten artykuł was przekona. To region, który ma do zaoferowania wiele atrakcji stworzonych zarówno przez człowieka, jak i matkę naturę. Ich sława sięga daleko poza granice Polski, a co roku odwiedzają je setki tysięcy turystów z całego świata. Oto 10 największych atrakcji na Dolnym Śląsku, z których możemy być dumni!

Zamek Książ

Zamek Książ

i

Autor: Jar.ciurus/cc/wikipedia.org Zamek Książ

Piękny i tajemniczy. Zamek Książ w Wałbrzychu to największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Swoją sławę zawdzięcza mieszkającej tu przed laty księżnie Daisy, żonie księcia Jana Hohchberga, która rozsławiła Książ w całej Europie. W czasie II wojny światowej miejsce stało się kwaterą Adolfa Hitlera i filią obozu Gross-Rosen, a legendy mówią również, że w podziemiach mieścił się skarbiec III Rzeszy. W pięknie położonym Książu co roku organizowany jest Festiwal Kwiatów, a także Festiwal Tajemnic.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Pałac w Wojanowie

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia Pałac w Wojanowie

Położona u podnóża Karkonoszy Dolina Pałaców i Ogrodów to kilkanaście pałaców i jeszcze więcej zamków, otoczonych pięknymi parkami. Dawniej miejsce to upodobali sobie arystokraci i królowie, którzy licznie budowali tu swoje rezydencje. Wiele z nich zachowało się w doskonałym stanie do dziś i pełni role restauracji, hoteli, a nawet szkół. Najpiękniejsze pałace mieszczą się w: Wojanowie, Łomnicy, Mysłakowicach, Staniszowie, Jeleniej Górze, Karpnikach, Miłkowie, Bukowcu, Pakoszowie. Warto również zajrzeć do ruin zamku Chojnik czy Bolczów.

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo w Lubiążu

i

Autor: Aneta Pawska/cc/wikipedia Refektarz w Opactwie Cystersów w Lubiążu

Ten majestatyczny obiekt to największe opactwo cystersów i jeden z największych obiektów sakralnych na świecie, uznawany za perłę śląskiego baroku. Największy kunszt tej epoki możemy obejrzeć w Sali Książęcej i refektarzu udostępnionych do zwiedzania.

Sława Lubiąża sięgnęła aż za ocean, a kupnem kompleksu zainteresowany był podobno sam MichaelJackson, który w 1997 r. odwiedził Lubiąż. Od prawie 20 lat trwa renowacja opactwa. W jej trakcie wielokrotnie natrafiano na ukryte komnaty czy stare dokumenty. Lubiąż skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościół Pokoju

i

Autor: Magkrys/cc/wikipedia Kościół Pokoju w Świdnicy

Powstały trzy, ale do dzisiaj zachowały się tylko dwa, w Świdnicy i Jaworze. Kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku stanowią największe drewniane budowle sakralne w Europie. W 2001 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościoły powstały w XVII w. i stanowią symbol pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej. Zgodę na ich budowę wydał cesarz Ferdynand III. Śląscy luteranie mogli wybudować trzy świątynie, ale pod pewnymi warunkami, m.in. budowle miały być zbudowane z materiałów nietrwałych, nie mogły mieć wież ani dzwonów, ich budowa miała trwać rok i miały stanąć poza granicami miasta. Dziś kościoły w Jaworze i Świdnicy uznawane są za najcenniejsze zabytki w Polsce. Ich wnętrza są zachwycające.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia

i

Autor: EG Hala Stulecia

Również obiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Hala powstała w 1913 r. na podstawie projektu najsłynniejszego wrocławskiego architekta, Maxa Berga. Obiekt został zbudowany przy okazji setnej rocznicy wydania przez Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do walki przeciwko wojskom Napoleona. Z tej okazji zaplanowano Wystawę Światową, a hala miała być jej głównym obiektem.

W tym samym czasie powstały również Pergola i Pawilon Czterech Kopuł. Z kolei Ogród Japoński miał być jednym z obiektów wystawowych, ale tak spodobał się odwiedzającym, że został na stałe. Hala Stulecia to dzisiaj arena sportowa, ale i sala koncertowa. W okresie wiosenno-letnim furorę robią pokazy Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej na Pergoli.

Wrocławski Rynek

Rynek we Wrocławiu

i

Autor: Gruu/cc0/pixabay Rynek we Wrocławiu

Być we Wrocławiu i nie zajrzeć na rynek, to jak odwiedzić Rzym i nie wybrać się do Koloseum. To jeden z największych rynków staromiejskich w Europie. To tu toczy się całe życie Wrocławia, zarówno za dnia, jak i w nocy. Otaczają go piękne kamienice, a każda z nich może pochwalić się niezwykłą historią. Zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem jest tu gotycki ratusz, a także zrekonstruowany pręgierz. Na Rynek warto jednak zajrzeć również dla panującej tu atmosfery. Uliczni artyści umilają czas turystom, którzy spacerują lub wypoczywają w licznych restauracyjnych ogródkach.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża

i

Autor: Jacek Halicki/cc/wikipedia Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Legenda głosi, że to tu narodził się słynny potwór Frankesteina. Znawcy literatury nie zaprzeczają, że niemiecka nazwa Ząbkowic Śląskich, a więc Frankenstein i mroczna afera grabarzy z 1606 r. mogły zainspirować Mary Shelley, autorkę słynnej powieści. Krzywa wieża, której genezy nie potrafią wyjaśnić nawet historycy, nazywana jest wieżą Frankensteina, a co roku na "Weekend z Frankensteinem" przybywają tłumy miłośników przerażających opowieści.

Zamek Czocha

Zamek Czocha

i

Autor: Farfalla87/cc/wikipedia Zamek Czocha

To jeden z najsłynniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Malowniczo położony na skarpie nad opływającym go Jeziorem Leśniańskim zamek to popularna wśród filmowców sceneria. Nagrywano tu m.in. serial "Twierdza Szyfrów". Czocha przyciąga również swoją burzliwą historią i legendami, w tym najsłynniejszą o białej damie. Inna legenda głosi, że w czasie II wojny światowej mieściła się tu siedziba Abwehry. Niestety, po wojnie zamek został okradziony z najcenniejszych zbiorów. Dziś przyciąga turystów pięknymi komnatami i niesamowitym widokiem na okolicę.

Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały

i

Autor: Tomasz Przywecki/cc/wikipedia To prawdziwe skalne miasto. Jego powstanie jest efektem długotrwałego procesu erozji, jaki nastąpił po orogenezie alpejskiej.

To prawdziwe skalne miasto. Jego powstanie jest efektem długotrwałego procesu erozji, jaki nastąpił po orogenezie alpejskiej. Legendy mówią jednak, że Błędne Skały powstały po tupnięciu zdenerwowanego Liczyrzepy. Niezwykłe formacje skalne działają na wyobraźnię, szczególnie gdy musimy przedzierać się naprawdę wąskimi alejkami. Kto raz odwiedził Błędne Skały w Górach Stołowych już zawsze będzie wspominał magię tego miejsca. Jego urokowi nie oparli się nawet twórcy hollywoodzkiego hitu "Opowieści z Narnii" i nakręcili tu sceny do jednej z części sagi.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka

i

Autor: Ewa Gazda Położone u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich.

Położone u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka to zjawisko, które przyciąga rzesze turystów. Jeziorka stanowią pozostałość po działającej w tym miejscu kopalni pirytu, której wyrobiska zalała woda. Na poszczególne kolory jeziorek wpływ ma skład chemiczny łupków tworzących dno wyrobisk. Łącznie kompleks obejmuje cztery jeziorka, jednak najbardziej efektowne są dwa z nich: purpurowe i błękitne.