Motylarnia znajduje się na pierwszym piętrze w budynku Terrarium. To tutaj zainteresowani oprócz podziwiania motyli na co dzień, będą mogli oglądać proces uwalniania się dorosłych osobników ze stadium poczwarki, a potem podziwiać latające owady.
>>> Będzie nowy park na Poświętnem. W planach jest również teren rekreacyjny na Wojszycach [AUDIO]
W odświeżonym pawilonie spotkamy następujące gatunki, m.in. paź nireus, paź zielony, paź heleny, paź azjatycki, Papilio rumanzovia, paź królewski, paź dardanus, paź cytrynowy, Morpho peleidis, Idea leuconoe, kaligo sowi, Caligo eurilochus, Cethosia cyane. Pracownicy wrocławskiego ogrodu stworzyli motylom środowisko, w którym będą się czuć jak w naturze.
- Tak naprawdę, względem wcześniejszej ekspozycji, zmieniliśmy dosłownie wszystko od podłogi aż po szyby. Przygotowaliśmy idealne warunki dla naszych motyli. Zaczynamy hodowlę od 20 gatunków – mówi Karol Bubel, opiekun bezkręgowców w Terrarium wrocławskiego zoo.
Odpowiednia temperatura oraz wilgotność podparte towarzystwem roślin, takich jak fuksje, bambusy czy tylancje, pozwalają im się rozwijać. Co ciekawe, motyle latają swobodnie, nie ma żadnej bariery w kontakcie z nimi (choć nie można ich dotykać!). W ciągu roku w odnowionej Motylarni pojawi się około 50 egzotycznych gatunków. Zamieszkujące tu motyle odżywiają się w większości sokami z owoców, dlatego też w ich codziennym jadłospisie znajdziemy m.in. kiwi, banany i winogrona.