Troje studentów z Wrocławia nagrodzonych Studenckimi Noblami 2021!

2021-05-25 9:57
Studentka Politechniki Wrocławskiej laureatką Studenckiego Nobla 2021
Autor: Marcin Zieliński / Politechnika Wrocławska Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, została laureatką Studenckiego Nobla 2021

Justyna Pelc z Politechniki Wrocławskiej, Kacper Prokop z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wojciecha Szlasa z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zostali laureatami Studenckich Nobli 2021. W tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów rywalizowało 420 studentów z całej Polski.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.

Studencki Nobel 2021 organizowany był we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Santander Universidades. W tym roku w konkursie rywalizowało 420 studentów z całej Polski, a laureatów wyłoniła Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 33 profesorów polskich uczelni wyższych.

Nagrody wręczono w 9 kategoriach:

  • Nauki Techniczne - Justyna Pelc (Politechnika Wrocławska)
  • Nauki Przyrodnicze i Energetyka - Kacper Prokop (Uniwersytet Wrocławski)
  • Medycyna i Farmacja - Wojciecha Szlasa (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
  • Fizyka i Astronomia - Jan Chojnacki (Uniwersytet Warszawski)
  • Nauki Ekonomiczne - Szymon Jarosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  • Dziennikarstwo i Literatura - Antonina Tosiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
  • Sztuka - Katarzyna Nachman (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Nauki Społeczne - Michał Wiktor Gębicki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • działalność społeczna - Julia Orłowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Justyna Pelc jest studentką Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jest liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, zasiada także w Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. W konkursie organizowanym przez NZS doceniono jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej. Justyna jest także laureatką ubiegłorocznego konkursu „Wrocławianka Roku” organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, a aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”.

Kacper Prokop z uniwersytetu Wrocławskiego jest członkiem zespołu materiałów luminescencyjnych, brał udział w projekcie naukowym „Synteza i modelowanie właściwości optycznych luminoforów emitujących w bliskiej podczerwieni”, nagrodzonym w konkursie Narodowego Centrum Nauki. W 2019 r. został finalistą „Złotego Medalu Chemii” za najlepszą pracę licencjacką.

Wojciech Szlas to student IV roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym i jeden z liderów Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE