Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.
Studencki Nobel 2021 organizowany był we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Santander Universidades. W tym roku w konkursie rywalizowało 420 studentów z całej Polski, a laureatów wyłoniła Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 33 profesorów polskich uczelni wyższych.
Nagrody wręczono w 9 kategoriach:
- Nauki Techniczne - Justyna Pelc (Politechnika Wrocławska)
- Nauki Przyrodnicze i Energetyka - Kacper Prokop (Uniwersytet Wrocławski)
- Medycyna i Farmacja - Wojciecha Szlasa (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
- Fizyka i Astronomia - Jan Chojnacki (Uniwersytet Warszawski)
- Nauki Ekonomiczne - Szymon Jarosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
- Dziennikarstwo i Literatura - Antonina Tosiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
- Sztuka - Katarzyna Nachman (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Nauki Społeczne - Michał Wiktor Gębicki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- działalność społeczna - Julia Orłowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Justyna Pelc jest studentką Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jest liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, zasiada także w Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. W konkursie organizowanym przez NZS doceniono jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej. Justyna jest także laureatką ubiegłorocznego konkursu „Wrocławianka Roku” organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, a aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”.
Kacper Prokop z uniwersytetu Wrocławskiego jest członkiem zespołu materiałów luminescencyjnych, brał udział w projekcie naukowym „Synteza i modelowanie właściwości optycznych luminoforów emitujących w bliskiej podczerwieni”, nagrodzonym w konkursie Narodowego Centrum Nauki. W 2019 r. został finalistą „Złotego Medalu Chemii” za najlepszą pracę licencjacką.
Wojciech Szlas to student IV roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym i jeden z liderów Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej.