Studentka Politechniki Wrocławskiej laureatką Studenckiego Nobla 2021

i

Autor: Marcin Zieliński / Politechnika Wrocławska Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, została laureatką Studenckiego Nobla 2021

Troje studentów z Wrocławia nagrodzonych Studenckimi Noblami 2021!

2021-05-25 9:57

Justyna Pelc z Politechniki Wrocławskiej, Kacper Prokop z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wojciecha Szlasa z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zostali laureatami Studenckich Nobli 2021. W tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów rywalizowało 420 studentów z całej Polski.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.

Studencki Nobel 2021 organizowany był we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Santander Universidades. W tym roku w konkursie rywalizowało 420 studentów z całej Polski, a laureatów wyłoniła Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 33 profesorów polskich uczelni wyższych.

Nagrody wręczono w 9 kategoriach:

  • Nauki Techniczne - Justyna Pelc (Politechnika Wrocławska)
  • Nauki Przyrodnicze i Energetyka - Kacper Prokop (Uniwersytet Wrocławski)
  • Medycyna i Farmacja - Wojciecha Szlasa (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)
  • Fizyka i Astronomia - Jan Chojnacki (Uniwersytet Warszawski)
  • Nauki Ekonomiczne - Szymon Jarosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  • Dziennikarstwo i Literatura - Antonina Tosiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
  • Sztuka - Katarzyna Nachman (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Nauki Społeczne - Michał Wiktor Gębicki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • działalność społeczna - Julia Orłowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Justyna Pelc jest studentką Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jest liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, zasiada także w Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. W konkursie organizowanym przez NZS doceniono jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej. Justyna jest także laureatką ubiegłorocznego konkursu „Wrocławianka Roku” organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, a aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”.

Kacper Prokop z uniwersytetu Wrocławskiego jest członkiem zespołu materiałów luminescencyjnych, brał udział w projekcie naukowym „Synteza i modelowanie właściwości optycznych luminoforów emitujących w bliskiej podczerwieni”, nagrodzonym w konkursie Narodowego Centrum Nauki. W 2019 r. został finalistą „Złotego Medalu Chemii” za najlepszą pracę licencjacką.

Wojciech Szlas to student IV roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym i jeden z liderów Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.