Turyści utknęli pod Śnieżką. W ciemnościach musieli ich sprowadzać ratownicy [ZDJĘCIA]

2021-01-17 11:36

Do późnych godzin wieczornych karkonoscy ratownicy GOPR starali się sprowadzić turystów, którzy utknęli w rejonie Spalonej Strażnicy pod Śnieżką. W Karkonoszach panują bardzo trudne warunki. Przez całą sobotę, ratownicy mieli pełne ręce roboty, ratując z opresji miłośników górskich wędrówek.

Ostatni weekend ferii zimowych okazuje się być bardzo pracowity dla ratowników z karkonoskiego GOPR. Głębokie zaspy świeżego śniegu i bardzo duży mróz powodują, że w górach panują bardzo trudne warunki. Przekonała się o tym grupa 10 turystów, która w sobotę (16 stycznia) utknęła w rejonie Spalonej Strażnicy pod Śnieżką. Ze względu na trudne warunki pogodowe turyści nie byli w stanie samodzielnie zejść z gór i zmuszeni byli wezwać na pomoc ratowników GOPR.

Akcja ratunkowa trwała do późnych godzin wieczornych i brało w niej udział kilka zespołów ratowniczych. Dotarcie do turystów utrudniały głębokie zaspy świeżego śniegu, w których kilkukrotnie zakopali się spieszący na pomoc ratownicy.

To nie był pierwszy wyjazd ratowników GOPR tego dnia. Wcześniej ratownicy z Karpacza ewakuowali turystkę z Sowiej Doliny, która z powodu bolesnego urazu kolana, nie była w stanie samodzielnie się poruszać. Przed przybyciem ratowników ranną kobietą zaopiekowali się przypadkowi turyści, którzy wstępnie zabezpieczyli nogę kobiety i zadbali o jej komfort termiczny.

Również w sobotę w rejonie Szklarskiej Poręby dwa zespoły ratownicze ewakuowały osiem osób - w tym sześcioro dzieci - które utknęły w zaspach śnieżnych poza szlakiem turystycznym na zamkniętej nartostradzie na zboczach Szrenicy.

Ratownicy apelują, aby za każdym razem dobrze przygotować się do zimowego wyjścia w góry, wyjść możliwe wcześnie i dobrze zaplanować trasę. Bardzo ważny jest także w pełni naładowany telefon.

- Przypominamy, aby mierzyć swoje zamiary na siły i dostosować trasę zimowych wycieczek do swoich możliwości. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego – apelują ratownicy GOPR. - Codziennie na naszej stronie www.gopr.org publikujemy komunikaty pogodowe i o stanie szlaków, przed wyjściem w góry warto się z nimi zapoznać. 

W niedzielę (17 stycznia) w szczytowych partiach Karkonoszy w ciągu dnia spodziewana jest temperatura –11°C , jednak wiatr wiejący z prędkością do 55 km/godz. może znacznie obniżyć temperaturę odczuwalną. Synoptycy prognozują zachmurzenie duże i ograniczoną widzialność, a także opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne. Obecnie pokrywa śnieżna ma ok. 80 cm grubości, a w zaspach nawet powyżej 130 cm.

Góry w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem polskich gór poza Tatrami jest:
Karambol pod Wrocławiem