Trudne warunki w Karkonoszach

i

Autor: pixabay.com Trudne warunki w Karkonoszach

Trudne warunki w Karkonoszach. Część szlaków została zamknięta

2021-12-02 9:26

W Karkonoszach panują już prawdziwie zimowe warunki. Po ostatnich opadach przybyło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Szlaki są oblodzone i nieprzetarte, wieje też silny wiatr. Część szlaków została zamknięta z powodu zagrożenia lawinowego.

Trudne warunki na szlakach turystycznych w Karkonoszach. Zima już na dobre zawitała w góry. Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, po ostatnich opadach przybyło ok. 20 cm świeżego śniegu. Kolejne opady spodziewane w najbliższych dniach z pewnością zwiększą jeszcze grubość pokrywy śnieżnej. Do tego dochodzą zaspy nawiewane przez silny wiatr. Szlaki są miejscami nieprzetarte i oblodzone.

W Karkonoszach obowiązuje obecnie 1. stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na warunki zimowe i przebieg przecinający tor lawin zamknięty jest szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki na odcinku od zamkniętego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego oraz szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru na odcinku od schroniska Strzecha Akademicka do szlaku czarnego na Kopę. Pozostałe szlaki są obecnie otwarte, ale sytuacja ta może ulec zmianie wraz z przyrostem pokrywy śniegu.

Temperatura w górach spadła już zdecydowanie poniżej 0 stopni C - w czwartek rano było nawet -9 stopni. Silny wiatr powoduje jednak, że temperatura odczuwalna jest jeszcze dużo niższa. W czwartek rano na Śnieżce odnotowano -7 stopni C, co przy wietrze wiejącym z prędkością powyżej 100 km/godz., przełożyło się na temperaturę odczuwalną na poziomie -19 stopni C.

Sonda
Lubisz polskie góry?
Atak zimy w Warszawie. Listopad kończy się śnieżycą