Trwa budowa tunelu pod Górami Wałbrzyskimi. Wydrążono już ponad 200 metrów! [NOWE ZDJĘCIA]

2021-03-03 7:53

Pod Górami Wałbrzyskimi na Dolnym Śląsku powstaje najdłuższy w Polsce pozamiejski tunel drążony w skale. Robotnicy wydrążyli już ponad 200 metrów nawy wschodniej i prawie 170 metrów nawy zachodniej. Docelowo tunel ma mieć 2,3 km długości i będzie stanowił część drogi ekspresowej S3 łączącej Bolków z Kamienną Górą.

Na Dolnym Śląsku trwa budowa najdłuższego w Polsce pozamiejskiego tunelu drążonego w skale. Tunel powstaje w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S3 łączącej Bolków z Kamienną Górą. Robotnicy wydrążyli już ponad 200 m nawy wschodniej i prawie 170 m nawy zachodniej w portalu południowym. To blisko 10 proc. całkowitej długości tunelu, który będzie liczył 2300 m.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca prowadzi również prace przy portalu północnym tunelu. Realizowany jest wykop tzw. Open Cut. W miarę schodzenia w dół ściana portalowa czołowa i ściana boczna zabezpieczane są sukcesywnie za pomocą torkretu, siatek i kotew. Rozpoczęcie drążenia tunelu w portalu północnym ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach.

Dwunawowy tunel - zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice - będzie miał oddzielne pasy ruchu w przeciwnych kierunkach. W każdej nawie znajdzie się betonowa jezdnia o dwóch pasach ruchu (2 x 3,5 m) i pasie awaryjnym (2,5 m). Wybudowany zostanie też chodnik dla obsługi i ewakuacji po obu stronach jezdni. Planuje się, że pierwsi kierowcy pojadą nowym tunelem w drugiej połowie 2023 roku.

Droga ekspresowa S3, powstająca między Bolkowem a Kamienną Górą, będzie drogą dwujezdniową, wyposażoną w dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Na odcinku o długości 16,1 km zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt, 39 przepustów. Powstaną także dwa tunele. Dłuższy o długości 2300 m i krótszy o długości 320 m.

Podwyżka opłat za parkowanie w centrum Wrocławia