Trwa nabór do Straży Granicznej. Zobacz, ile można zarobić

i

Autor: Straż Graniczna

Trwa nabór do Straży Granicznej. Zobacz, ile można zarobić

2021-09-16 13:24

Trwa nabór do Straży Granicznej. Do końca roku Nadodrzański Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć do służby 70 nowych funkcjonariuszy. Kandydatów czeka dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego mogą spodziewać się m.in. badań psychologicznych, egzaminu z wiedzy ogólnej i testu sprawnościowego. A na jakie zarobki mogą liczyć?

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej poszukuje kandydatów do służby. Do końca roku szeregi Straży Granicznej ma zasilić 70 nowych funkcjonariuszy. Kandydatów do służby czeka dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne. Pierwszy etap to formalności związane ze złożeniem dokumentów, zaświadczeń i ich weryfikacją. Dokumenty można złożyć w dowolnej placówce Straży Granicznej. Pełna lista placówek dostępna jest TUTAJ.

Po złożeniu dokumentów kandydatów czeka wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badania psychologiczne oraz badanie psychofizjologiczne. Kolejny etap obejmuje test z wiedzy ogólnej, egzamin ze znajomości języka obcego oraz test sprawności fizycznej. Na końcu z kandydatem przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, a cała procedura kończy się badaniami lekarskimi określającymi zdolność kandydata do służby.

Kto może ubiegać się o pracę w Straży Granicznej?

Kandydat do służby w Straży Granicznej musi posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo i nie może być karany sądownie. Matura nie jest konieczna, ale wymagane jest co najmniej średnie wykształcenie. Ważne także, by kandydat posiadał odpowiednią wiedzę ogólną, a także zdolność fizyczną i psychiczną do służby. Co do zasady kandydat powinien być też w wieku poniżej 35 lat, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. ze względu na posiadane kwalifikacje lub umiejętności) o przyjęcie, za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej, mogą ubiegać się też starsze osoby.

Ile zarabia funkcjonariusz Straży Granicznej?

Po przyjęciu do służby, nowy funkcjonariusz Straży Granicznej kierowany jest na 6-miesięczne szkolenie. Kursant ma tam zapewnione wyżywienie i pobyt oraz otrzymuje początkowo wynagrodzenie w wysokości ok. 2800 zł na rękę. Po ukończeniu szkolenia uposażenie wzrasta do ok. 4 tys. zł na rękę. Funkcjonariusze Straży Granicznej nabywają prawa emerytalne po 25 latach służby, mogą również liczyć na nagrodę roczną, coroczny urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za umundurowanie.

Więcej szczegółów na temat rekrutacji znaleźć można na stronie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: Straż graniczna chroni posłów przed nimi samymi
Sonda
Czy straż graniczna w Polsce radzi sobie ze zjawiskiem nielegalnej imigracji?