Gdzie nie na grzyby 2022?
Sezon dla grzybiarzy w pełni. Nic dziwnego, że tłumy ludzi odwiedzają lasy. Pogoda w ostatnim czasie sprzyjała – pod koniec sierpnia mocno popadało, później zrobił się ciepło. W lasach zaroiło się od pachnących grzybów.
ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2022 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie grzyby można zbierać. Oczywiście, w pierwszej kolejności nie wolno zrywać i brać do domów grzybów trujących, bo można to przypłacić ciężką chorobą, a nawet życiem. Nie tylko jednak o takie grzyby chodzi.
Grzyby pod ochroną - ścisłą i częściową
W Polsce jest wiele grzybów, które są jadalne, ale nie można ich zbierać. Są one bowiem pod ścisłą ochroną lub pod częściową ochroną. Ich zbieranie może nas narazić na spore kłopoty, zwłaszcza finansowe.
Grzyby podlegają w Polsce ochronie na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Na liście grzybów pod ścisłą ochroną znajdują się aż 232 pozycje. Częściową ochroną objętych jest 90 rodzajów grzybów, a kolejnych 10 można zbierać tylko w określony sposób, zazwyczaj chodzi o ręczny zbiór owocników. Pełna lista jest dostępna na oficjalnych stronach rządowych.
Mandat 5000 zł za zbieranie chronionych grzybów!
Grzybów znajdujących się pod ścisłą ochroną nie można ani zrywać, ani niszczyć ich siedlisk. Zakazane jest nawet posiadanie takich okazów czy handlowanie nimi. Złamanie rozporządzenia może słono kosztować – można za to dostać karę w wysokości 5000 zł!
Najpopularniejsze grzyby pod ochroną znajdziecie w naszej galerii.