Wrocławski Baran zostanie zaprezentowany we wrześniu

i

Autor: Wojciech Góralski Wrocławski Baran zostanie zaprezentowany we wrześniu

Uwarzą na nowo Wrocławskiego Barana - piwo sprzed 500 lat [WIDEO, AUDIO]

2016-02-18 17:14

Wrocławski Baran, a właściwie Schöps w XVI wieku był jednym z najpopularniejszych trunków na Dolnym Śląsku i nie tylko. Teraz znowu zostanie uwarzony.

Choć receptura na ten trunek zaginęła, piwo zostanie zostanie przygotowane zgodnie z dawnym przepisem. Browarnicy zapewniają, że to możliwe.

- Mamy wiele przekazów jak to smakowało. Wiemy też jak wtedy wyglądało piwowarstwo. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie odtworzyć od zera recepturę - zapewnia wrocławski piwowar Mateusz Gulej.

Mocny Wrocławski Baran

Schöps miał smak jedyny w swoim rodzaju. Także teraz, kiedy na rynku dostępnych jest tyle gatunków piwa, będzie się wyróżniał.

-Wiemy, ze to piwo było mocne oraz że było pszeniczne. Prawdopodobnie było warzone w 100 procentach z samej pszenicy, co nawet dzisiaj się generalnie nie zdarza. Fermentowane było w drewnianych kadziach. Najprawdopodobniej było również lekko kwaśne - opowiada Mateusz Gulej.

Typowo wrocławski browar

Wrocław słynął ze swojego Schöpsa.

- Piwo pochodziło z Wrocławia. Prawa do jego warzenia miał tylko browar mieszczański i żaden inny nie mógł go warzyć. Poza granicami nie można było go przygotowywać i nazywać go Schöpsem - tłumaczy Gulej.

Złoty trunek sprzed kilkuset lat zostanie zaprezentowany podczas europejskiego sympozjum piwowarskiego, które odbędzie się 20 września we Wrocławiu. 

Zobacz film reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Uwarzą na nowo #Wrocławskiego Barana - piwo sprzed 500 lat!Czytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/poznaj-miasto/uwarza-na-nowo-wroclawskiego-barana-piwo-sprzed-500-lat-wideo-audio/110545

Posted by ESKA INFO Wrocław on 18 luty 2016

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Dziura przy placu Wróblewskiego. Właściciela nie ma, a kierowcy mają problem [WIDEO, GALERIA, AUDIO]​