W laboratoriach na Dolnym Śląsku produkowano metamfetaminę. Narkotyki trafiały do Polski i za granicę

2021-03-01 8:49

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało na Dolnym Śląsku dwa laboratoria, w których produkowane były narkotyki syntetyczne. Substancje te trafiały później m.in. do Czech i Niemiec. Policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym dwóch chemików związanych z „dolnośląskim narkobiznesem”.

Funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia przeprowadzili w ostatnim czasie na terenie Dolnego Śląska dwie akcje, w wyniku których zlikwidowali dwa nielegalne laboratoria, w których wytwarzano narkotyki. Podjęte działania związane były z dwoma odrębnymi śledztwami.

W powiecie zgorzeleckim policjanci przeszukali dwie nieruchomości, w których miały być wytwarzane narkotyki syntetyczne.

- Zostały tam zatrzymane dwie osoby, funkcjonariusze przejęli urządzenia i prekursory niezbędne do produkcji metamfetaminy oraz sam narkotyk. Z ustaleń śledczych wynika, że jedna z osób zatrzymanych to tzw. chemik, który odpowiadał za proces produkcyjny - informuje CBŚP. - Funkcjonariusze zabezpieczyli nawet odręcznie napisane instrukcje wytwarzania metamfetaminy, jak również pieniądze na poczet ewentualnych grzywien.

Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość przejętych narkotyków, substancji chemicznych oraz zabezpieczonych urządzeń to ponad 260 tys. zł. Laboratorium mogło działać w okresie od grudnia ubiegłego roku do stycznia 2021 roku. Produkowane narkotyki mogły trafiać na dolnośląski czarny rynek, jak również do Czech i Niemiec.

Prokurator przedstawił zatrzymanemu „chemikowi” zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją narkotyków, za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna, decyzją sądu, został tymczasowo aresztowany.

CBŚP przeprowadziło działania także w powiecie lwóweckim, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Tam w budynku mieszkalnym ujawniono laboratorium metamfetaminy i zatrzymano dwie osoby, w tym również „chemika”. Funkcjonariusze przejęli sprzęt i półprodukty służące do produkcji narkotyków syntetycznych oraz gotową metamfetaminę i MDMA.

- Z ustaleń śledczych wynika, że „wytwórnia” metamfetaminy działała od września 2020 roku do lutego 2021 roku, a produkowany tam narkotyk mógł potem trafiać na teren województwa dolnośląskiego - poinformowało CBŚP.

W Prokuraturze Rejonowej w Lwówku Śląskim zatrzymanym przedstawiono zarzuty wytwarzania znacznych ilości narkotyków, a sąd tymczasowo aresztował ich na 3 miesiące.

CBŚP zlikwidowało dwa laboratoria, w których produkowano narkotyki