W nowym roku czekają nas podwyżki. Za to wrocławianie zapłacą znacznie więcej

i

Autor: pixabay.com W nowym roku czekają nas podwyżki. Za to wrocławianie zapłacą znacznie więcej

Co podrożeje?

W nowym roku czekają nas podwyżki. Za to wrocławianie zapłacą znacznie więcej

2023-01-01 7:00

W nowym roku wzrośnie wysokość podatków od nieruchomości we Wrocławiu; mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zapłacą też więcej w przyszłym roku za wywóz śmieci.

Wrocław. Podwyżki w 2023 roku

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – napisał pod koniec XVII w. Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, w liście do Jean-Baptiste Leroy’a. Do tej listy z pewnością można dodać również „podwyżki po nowym roku”. Zwłaszcza w tak niepewnych czasach.

Wielu z nas zastanawia się, ile w przyszłym roku zapłaci choćby za paliwo czy prąd. O ile to wciąż w dużej mierze niewiadome, wrocławianie jednego mogą być pewni – w 2023 roku zapłacą wyższy podatek od nieruchomości oraz zapłacą więcej za wywóz śmieci.

Stawki podatków od nieruchomości we Wrocławiu wzrosną już od 1 stycznia. Na przykład podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 1,16 zł od metra kwadratowego powierzchni – w tym roku danina ta wynosi 1,03 zł.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie w przyszłym roku 1 zł od metra kwadratowego, gdy w tym roku jest to 0,89 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie od nowego roku 28,78 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej; w tym roku stawka ta wynosi 25,74 zł.

Znaczna podwyżka opłaty za śmieci

Wrocławian czeka również znaczna podwyżka opłaty za wywóz śmieci, która wejdzie w życie od lutego 2023 r. Stawka ta będzie wynosić 41,24 zł od osoby (za śmieci niesegrowane będzie to stawka dwa razy wyższa, czyli 82,48 zł). W tym roku stawki te wynoszą od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy.

W przyjętych w grudniu uchwałach o podwyżkach i zmianie systemu naliczania opłat za wywóz odpadów wprowadzono ulgi dla rodzin wielodzietnych i przedsiębiorców. Rodziny wielodzietne (2+3 i więcej) będą płacić 40 proc. mniej od całości ponoszonej kwoty.

Wrocławscy urzędnicy podkreślają też, że niezależnie od wsparcia dla rodzin wielodzietnych, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy na pokrycie kosztów związanych z ponoszonymi opłatami za odpady komunalne. O taki dodatek można wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia z Łan do Długołęki otwarty