W Zamku Książ odkryto nowy tunel [GALERIA ZDJĘĆ]

2016-06-22 13:15

Pomieszczenie zostało odnalezione przy okazji usuwania drzewa, które przeszkadzało na drodze pożarowej i transportowej. Wkrótce ma zapaść decyzja co dalej stanie się z tunelem.

Wejście do tunelu było prowizorycznie zalane betonem i przykryte płytą granitową.

- Zapadł się kawałek gruntu i odkryto zejście pod dziedziniec honorowy zamku. Rozchodzi się ono w dwóch kierunkach. Trudno ustalić jaki jest przebieg tego dalej, czy to jedno pomieszczenie czy coś więcej - wyjaśnia Zbigniew Mudy, kierownik działu administracyjno - technicznego Zamku Książ w Wałbrzychu. 

Co już wiadomo o tunelu?

Pomieszczenie jest teraz bardzo zagruzowane, ale już można powiedzieć, że ma mniej więcej trzy na trzy metry, na sufitach są półokrągłe sklepienia. Wykonane jest z cegły i z żelbetonu.

- Wszystko wskazuje na to, że tam była wcześniej jakaś budowla. Przy sklepieniu są haki, takie, jakich używa się do wieszania półtusz mięsa - tłumaczy Zbigniew Mudy.

Wejście obstawione

Teraz do tunelu można przedostać się przez powstałą po usunięciu drzewa szczelinę. Jest ona takiej wielkości, że zmieści się w niej człowiek. Wejścia pilnuje ochrona. Jutro rano na miejsce ma przyjechać konserwator zabytków by zdecydować czy i w jaki sposób tunel będzie dalej badany.

Pracownicy Zamku Książ przyznają, że odkrycie tunelu nie było dla nich wielkim zaskoczeniem, bo na terenie budowli zostało wykonanych wiele badań, w tym niedawne przy pomocy georadaru. Już ich wyniki wskazywały, że pod dziedzińcem honorowym Zamku Książ znajdują się puste przestrzenie.

Czytaj także: Bomber trafi na obserwację psychiatryczną? Chcą tego prokuratorzy