Uchwała ograniczająca używanie plastiku uchylona

i

Autor: cocoparisienne/cc0/pixabay Uchwała ograniczająca używanie plastiku uchylona

Wałbrzych chciał karać za reklamówki i plastikowe widelce! Zaskakująca decyzja wojewody!

2020-02-28 10:36

Wałbrzych miał być pierwszym tak ekologicznym miastem w Polsce. Zakazał używania plastikowych produktów w wybranych strefach w mieście. Jednak władze województwa mają w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Wojewoda Jarosław Obremski zdecydował o uchyleniu uchwałę.

Pod koniec stycznia wałbrzyscy radni zdecydowali o przyjęciu uchwały o utworzeniu w mieście "stref wolnych od jednorazowego plastiku". Najważniejszym założeniem tego projektu był zakaz sprzedaży i używania plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Dotyczył on przede wszystkim: wykonanych z tworzyw sztucznych widelców, noży, łyżeczek, talerzy oraz mieszadełek, rurek, jednorazowych pojemników na żywność i napoje, a także toreb na zakupy. Złamanie zakazu mogło zakończyć się grzywną w wysokości 500 zł.

Strefy wolne od jednorazowego plastiku” miały być wyznaczane na terenach i w obiektach należących do gminy, m.in. w obiektach użyteczności publicznej. Na terenie całego miasta wprowadzony zostanie natomiast całkowity zakaz sprzedaży i udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Przepisy miały wejść w życie od 21 marca.

Tak się jednak nie stanie. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski uchylił uchwałę radnych. Sprzeciw wobec zaostrzeniu przepisów wyraziły Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Konfederacja Lewiatan. Wojewoda swoją decyzję uzasadnił tym, że wałbrzyscy radni niewłaściwie zinterpretowali Dyrektywę Europejską dotyczącą ograniczania zużycia plastiku. Na antenie Radia Wrocław przyznał, że wałbrzyska uchwała jest wręcz nierealna.

Po decyzji wojewody głos w sprawie zabrał prezez Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. – Cieszymy się, że wojewoda podzielił argumenty wyrażane przez stronę społeczną. Jako PZPTS, popieramy działania władz samorządowych, krajowych oraz wspólnotowych mające na celu wypracowanie konsensusu i efektywną ochronę środowiska. Konsekwentnie wskazujemy na potrzebę kompleksowego wzmocnienia systemu zarządzania odpadami i istotnego zwiększenia poziomu recyklingu, co pozwoli przyśpieszyć proces przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w całym jej łańcuchu dostaw, uwzględniającym m.in. tworzywa sztuczne. To wyzwanie wymaga systemowych rozwiązań, a nie wyrywkowych, lokalnych mechanizmów, które wprowadzałyby chaos regulacyjny i niepewność obrotu gospodarczego – powiedział Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Radni mogą odwołać się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy podejmą takie kroki, zdecydują, kiedy oficjalnie otrzymają decyzję od wojewody.

Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło tak restrykcyjne przepisy. Miasto bowiem już od dłuższego czasu prowadzi politykę ograniczającą zużycie plastiku. Zakaz używania jednorazowych opakowań obowiązuje we wszystkich instytucjach miejskich od kilku miesięcy. "Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem" - argumentował wówczas ratusz. W projekcie uczestniczy również m.in. Zamek Książ.

W Płocku zbudują kolumbaria