Watykan ukarał abp Gołębiewskiego. Chodzi o tuszowanie pedofilii

2021-08-21 15:57

Stolica Apostolska ukarała abp. Mariana Gołębiewskiego w związku z zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii. Nakazała mu prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy. Zakazała również uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych kościelnych i świeckich oraz poleciła wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa.

Watykan ukarał abp Gołębiewskiego. Chodzi o tuszowanie pedofilii

Archidiecezja Wrocławska poinformowała w sobotę o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan w sprawie sygnalizowanych zaniedbań "w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji".

Zobacz: Kim jest kard. Henryk Gulbinowicz? Chronił pedofila i sam molestował chłopca! Watykan go ukarał!

W komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)".

W wyniku zakończonego dochodzenia, Stolica Apostolska nakazała abp. Gołębiewskiemu - "prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy", "zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich" oraz "nakazała zapłatę tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego".

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego 18 maja 2013 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Mariana Gołębiewski z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego.

Wyrok dla Księdza pedofila z Pleszewa